Google YouTube’u Edge ve Firefox Tarayıcılarda Yavaşlatıyor mu?

Google Chrome ve Mozilla Firefox

Google’ın yeni YouTube çalışması ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Buna göre YouTube, Google Chrome tarayıcısına kıyasla Microsoft Edge ve Mozilla Firefox tarayıcılar ile birlikte çok daha yavaş çalışıyor.

Üstelik ortaya atılan bu iddianın detaylarına göre aradaki hız farkı, hiç de yabana atılacak gibi durmuyor.

YouTube Chrome üzerinde 5 kat daha hızlı çalışıyor!

Kısa bir süre önce sosyal medya platformu Twitter üzerinden söz konusu bu iddiayı gündeme getiren Mozilla Teknik Program Yöneticisi görevindeki Chris Peterson, YouTube sitesinin Edge ve Firefox üzerinde Chrome’a kıyasla tam 5 kat daha yavaş çalıştığını dile getiriyor.

YouTube Chrome

Yeni tasarım anlayışı ile birlikte kendini belli eden Google’ın yeni Polymer teknolojisi, dolaylı olarak Chrome tarayıcısına avantaj sağlıyor. Nitekim bu durumda da anlaşılan o ki şu an için Edge ve Firefox üzerinde YouTube yavaşladı.

Google’ın YouTube Polymer kütüphanesi ile geliştirme süreçlerinin çok daha hızlı olacağına vurgu yapılıyordu. Ancak belirli API’lerin diğer tarayıcılarda kullanılmasının önü de kapatılmış gibi görünüyor. Shadow DOM v0 API ile ilgili bir durum olduğuna dikkat çeken Mozilla yöneticisi, bunun kasıtlı olarak yapılabileceği şüphesini ortaya çıkarmış oldu. Hatırlatmak gerekirse yeni Chrone 64 güncellemesi de Windows ve macOS kullanıcıları ile buluşmuştu.

Şu an için bu iddialar ile ilgili resmi bir bir yanıt gelmedi. Anlaşılan o ki kullanıcılar, en azından şu an için en iyi YouTube video izleme deneyimini Google’ın kendi internet tarayıcısı ile yaşayacak gibi görünüyor.

Kısacası son dönemlerde “YouTube neden yavaş?” diye düşünüyorsanız, tarayıcınızı da kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Bu konu ile ilgili olarak daha önce yayınladığımız Chrome’un RAM tüketiminin yeniden arttığı ile ilgili haberimize de bakabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here