Yeni Pixel ve Pixel XL Modelleri

Kısa bir süre önce Google tarafından düzenlenen özel etkinlik ile duyurulan yeni Google Pixel ve Google Pixel XL modelleri ile birlikte, tasarım noktasında Google’ın kendisi ile çeliştiği düşünceleri ortaya çıkmış oldu.

Google Pixel ve Pixel XL modellerinin tasarım detayları!

Uzun bir süreden sonra ilk defa kendi markası ile kullanıcılarının karşısına yeni akıllı telefon modelleri Google Pixel ve Google Pixel XL ile çıkan Google, farklı tasarım anlayışı ve stratejisi ile yeniden akıllı telefon sektöründen kendi adını söyletmeye başlamış oldu.

Yeni Pixel ve Pixel XL

Aslında Google, Nexus programı ile farklı üreticilerle gittiği ortaklık ile akıllı telefon ürünlerini piyasaya sürüyordu. Lakin, bu defa Google, doğrudan Apple’ın karşısında yer alabilecek bir adım atmış ve donanım-yazılım ikilisini birlikte yürüteceğini açıklamış oldu.

Ancak, yeni Google Pixel ve Google Pixel tasarımları ile ilgili eleştiriler bir yana dursun, önemli bir detay ile Google’ın kendi açıklamaları ile çeliştiği ortaya çıkmış oldu.

Google, Pixel ve Pixel XL modellerinde kendisi ile çelişiyor!

Kısaca belirtmek gerekirse Google Pixel ve Google Pixel XL modellerinde parmak izi okuyucu, cihazın arka bölümünde yer almış durumda. Google’ın kendi tasarladığı ve kendi ismini taşıyan yeni modellerindeki bu parmak izi okuyucu konumlandırması ise, Google’ın kendi ile çeliştiğini göstermiş oldu.

Hatırlatmak gerekirse daha önce Google’ın, Android akıllı telefon üretici ortaklarına cihazın arka tarafında parmak izi okuyucu konumlandırmasını uygun görmediğini belirten düşünceler aktardığı dile getirilmişti.

Bunun sebebi olarak da Google’ın, Android Pay isimli mobil ödeme yönteminin kullanımı sırasında, parmak izinin kullanımının sıkıntı oluşturmaması adına sensörün arka tarafta olmamasının daha iyi olacağı gösteriliyordu.

Yeni Pixel ve Pixel XL Modelleri

Ancak Google Pixel ve Google Pixel XL modellerinin tasarımında da Google, parmak izi okuyucu sensörü cihazın arkasında yer bulmasını uygun görmüş. Durumun böyle olması da Google’ın kendi kendisi ile çelişen bir gelişim süreci ile mi karşı karşıya geldiğini sorgulayan soruları akıllara getirdi.

Ek olarak Google’ın bu noktada bir çelişki yaşadığı düşünüyor iken, öte yandan da çift taraflı bir tasarım anlayışı sunması da ayrıca bir tartışma konusu oluyor.

Öyle görünüyor ki Google, hem Android hem de akıllı telefon modelleri noktasında çok kapsamlı bir süreç hazırlamış ve bu süreci kademeli olarak düzenlemenin peşinde. İlerleyen dönemlerde Google’ın hem akıllı telefon tasarımı, hem de Android gelişim sürecinde nasıl bir yol izleyeceği de merak konusu olmuş durumda.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here