Google Yeni Arama Algoritması Güncellemesi 21 Nisan’da Uygulanmaya Başlıyor

Bir süre önce Google, arama algoritmasında bir güncellemeye gideceğini ve güncellemenin mobil uyumluluğa göre arama sonuçlarında değişiklik yapacağını duyurmuştu. Son olarak da Google, site sahiplerine 21 Nisan 2015 tarihinde uygulanmaya başlayacak olan algoritmasıyla ilgili, mobil uyumluluk kontrolü uyarısı içeren mail göndermeye başladı.

Google Yeni Arama Algoritma Güncellemesi 21 Nisan da Uygulanmaya Başlıyor - mobile google arama sonuçları - haber tekno - habertekno

Bilindiği gibi bu güncelleme, mobil uyumluluğu olan web sitelerinin masaüstü kullanımlarında dahi arama sonuçlarında, mobile uyumlu olmayan sitelere göre daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak. Böylelikle Google, web sitelerinin artık mobilleşen teknolojiye uyumlu olmalarını deyim yerindeyse zorlamaya başlayacak. Zira Google, site ziyaretleri için oldukça önem taşımakta.

Google hali hazırda uzun zamandır mobil tarafta yapılan aramalarda, mobil uyumluluğu olan siteleri arama sonuçlarında vurgulayarak kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışıyordu. 21 Nisan itibariyle de Google, bu belirttiği web sitelerini aslında daha alt sıralarda sonuç verseler de, mobile verdikleri destek sebebiyle daha sıralara konumlandıracak.

Google a rakip olan Bing, Yandex ve Yahoo tarafından ise böyle bir güncelleme ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak benzer bir güncellemenin de diğer arama motorları tarafından yapılacağı öngörülebilir.

Ayrıca Google, web sitelerinin mobil uyumluluğunu kontrol eden bir bağlantıyıda erişime açtı.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.