Google, Yapay Zekaya Yazılım Öğretiyor!

Yapay zeka yarışında son hız ilerleyen Google öğrenme yazılımı yapan öğrenme yazılımıyla çok fazla şey başaracak gibi görünüyor!

ogrenme-yazilimi

Beyaz yakalı otomasyon, son dönemde avukat ve muhasebeci gibi çalışanların işini elinden alabilecek bir potansiyel olarak görülüyor. Google’ın yapay zeka araştırmacıları da tüm bu işleri otomatik hale getirebilmek için çalışıyor ve bu araştırmacılar AutoML adı verilen bir proje kapsamında makine öğrenme yazılımı kurmak için makineye öğrenme yazılımını kurmayı öğretti.

Bazı durumlarda dizayn edilen sistemler en iyi sistemlere göre ve araştırmacıların dizayn edebilecekleri sistemlere göre daha güçlü ve daha verimli olur. Google geçtiğimiz günlerde içeriğin boyutuna göre kategori belirleme hususunda % 82’lik bir rekora imza attığını açıkladı. Geliştirilen gerçeklik ve otonom robotların resimdeki birden fazla nesnenin yerini belirleme konusunda otomatik olarak oluşturulmuş sistem % 43’lük bir skor kazandı. En iyi insan yapımı sistemin skoru ise % 39.

Bu tarz sonuçların son derece önemli olduğunu söylemek mümkün. Zira Google’ın bile yapay zeka sistemleri oluşturmak için sahip olduğu uzmanlık yeterli düzeyde değil. Şu anda dünya üzerinde sayılı kişinin makine öğrenme teknolojisini geliştirebildiği belirten Google CEO’su Sundar Pichai, daha fazla geliştiricinin bunu başarmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

ogrenme-yazilimi

Makine öğrenme yazılımı diğer endüstrilere de yayılabilir!

AutoML şu anda bir araştırma projesi olarak kalmaya devam ediyor. İşlemeye devam edebilmesi için de nadir bulunan yapay zeka uzmanlığı gerektiriyor. Neyse ki Google dışındaki araştırmacılar da sayısı giderek artan bu teknoloji üzerinde çalışmalar yapıyor. Yapay zekanın geliştirilme süreci daha pratik hale gelirse makine öğreniminin teknoloji endüstrisinin dışına yayılması daha hızlı olabilir.

AutoML projesi ise Google’ın daha verimli çalışabilmesi ve yeni ürünler yaratabilmesi için yapay zeka stratejisini hızlandırabilir. Daha önce yapılan projeler enerji faturalarını azaltmaya ve yeni şehirleri haritalama yeteneğini artırmaya yardımcı olmuştu. AutoML ise bunları ve çok daha fazlasını daha verimli hale getirebilirken daha az yetenekli mühendislerin de güçlü yapay zeka sistemleri oluşturmasını sağlayabilir.

ogrenme-yazilimi

Google binlerce araştırmaya sahip olsa da hala yapay zeka alanında uzman konumda değil. Ancak metalearning adı verilen tekniğin yapay sinir ağları oluşturmayı daha kolay hale getireceği düşünülüyor. Bu teknik beynin sinir ağlarından esinlenerek ortaya çıkarılmış bir tekniktir. Bu çok sofistike geliyor olsa da sinir ağlarının pek çok alanda kullanılması anlamına gelebilir. Elbette uzmanların şu anda bir sinir ağındaki doğru mimariyi keşfedebilmesi için uzun bir yol kat etmesi gerekiyor.

Bir sinir ağını sıfırdan üretmek şu andaki ayarların düzeltilmesinden çok daha zordur. Ancak yakın tarihte yapılan araştırmalara göre bu durumun daha pratik hale geleceği görülüyor. Şu anda Google araştırmacıları AdaNet adı verilen bir sistem üzerinde çalışıyor ve bu sistem sayesinde sinir ağı üretmek kolay hale gelebilir. Günümüzde pek çok araştırmacı mobil cihazlara daha güçlü yapay zeka üretebilmek için daha sınırlı kaynak ile çalıştığı için de sistemin oldukça umut verici olduğu söyleniyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here