Google Yalan Haber için Çalışmalara Başladı!

Google, clickbait temelli yanıltıcı-yalan haber yayınları için, yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. İşte Google yalan haber çalışması ve detayları!

Google

Özellikle başkanlık seçimleri sırasında tartışmaları hararetlenen sosyal medyada yayılan yalan haber yayınlarının kaynaklarına ilişkin, Google’dan açıklama geldi. Buna göre Google yalan haber kaynaklarına yaptırım uygulamaya başlayacak.

Google’dan yalan haberlere kısıtlama!

clickbait

Gelen yeni bilgilere göre Google, clickbait odaklı hazırlanan yalan haberler için, yayıncıya kısıtlamaka getirecek. Başta AdSense hesaplarının kapatılması olarak gelişen bu yasaklama, internet sitesinin reklam gelirlerine ciddi darbe vurmuş olacak.

Şu an için Google’ın söz konusu bu yalan haber ve clickbait içerikleri nasıl tespit edeceği ve kendi servislerinden nasıl uzaklaştıracağı ile ilgili net bilgiler bulunmuyor. Lakin, öyle görünüyor ki uzun süredir kullanıcıların yakındığı bu konu, başkanlık seçimler ile beraber ciddiyet kazanmış oldu.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.