Google, Qualcomm Hızlı Şarj Teknolojisini İstemiyor!

Google, iş ortaklarına Qualcomm hızlı şarj teknolojisini kullanmamaları yönünde tavsiye mektubu yayınlamaya başladı. İşte detaylar!

Qualcomm

Bilindiği üzere Qualcomm hızlı şarj özelliği, Quick Charge ismi ile gelişim sürecine devam ediyor ve akıllı telefonların daha hazılı şarj olmasına vesile oluyor. Quick Charge 4.0 teknolojisinin konuşulduğu şu günlerde, Google’dan Qualcomm’un hızlı şarj teknolojisine taş koyacak bir açıklama geldi.

Google, Qualcomm Quick Charge özelliğini istemiyor!

Kısa bir süre önce Google, iş ortaklarına Qualcomm Quick Charge teknolojisinin kullanımına yönelik bir açıklamaya yayınlandı. Bu göre Google, iş ortaklarına Quick Charge teknolojisi yerine USB Power Delivery teknolojisinin kullanmasını “şiddetle tavsiye edilir” etiketi ile iletmeye başladı. Söz konusu bu durumun Google için mantıklı bir açıklaması bulunuyor.

hızlı şarj

Ayrıca Bakınız:

USB Power Delivery ve Qualcomm Quick Charge!

Google’ın bu isteğinin altında yatan sebine açıklık getirmek gerekirse, Qualcomm’un Quick Charge isimli hızlı şarj teknolojisi, sadece akıllı telefonlar ile birlikte kullanılabilir. Lakin, taşınabilir bilgisayar tarafında USB Type-C ile birlikte Qualcomm Quick Charge teknolojisi kullanılamıyor.

Masaüstü ve taşınabilir bilgisayar tarafında USB Type-C portunun yaygınlaşması ve şarj imkanı da sunması, hızlı şarj teknolojisinin ihtiyacını artırmış oldu. Ancak, ne yazık ki Quick Charge teknolojisinin akıllı telefon tarafında yaygınlaşması, taşınabilir bilgisayar tarafında etki göstermiyor.

Taşınabilir bilgisayar tarafında USB Type-C ile birlikte hızlı şarj imkanı sunan teknoloji ise, şu sıralar USB Power Delivery standardı ile mümkün. Bundan ötürüdür ki Google, akıllı telefon tarafındaki iş ortaklarına, Quick Charge yerine USB Power Delivery hızlı şarj teknolojisi kullanmasını, böylece dolaylı olarak taşınabilir bilgisayar tarafında da hızlı şarjın paralel olarak artmasını bekliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse, söz konusu bu Google’ın “şiddetle tavsiye edilen” tavsiyesi” firmalar için ek iş anlamına geliyor. Zira, Qualcomm Snapdragon yonga setini taşıyan akıllı telefon modelleri, aynı zamanda Qualcomm’un hızlı şarj teknolojisi olan Quick Charge desteğini de taşıyor.

Şu an için Google, bu isteğini “şiddetle tavsiye” seviyesinde tutsa da, kulislerde konuşulanlara göre ilerleyen zamanlarda mecburi olarak istek yükseltme yapılabilir. 2017 yılında, Google’ın bu isteğine iş ortakları nasıl yanıt verecek, merak konusu haline gelmiş durumda.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here