Google Project Bloks, Çocuklara Kod Yazmayı Öğretecek!

Google, Project Bloks isimli çocuklara kod mantığını öğretecek sistemini duyurdu. İşte Google Project Bloks ile ilgili bilinmesi gereken detaylar!

Google Project Bloks

Günümüzde programlama dilleri, büyük önem taşır hale geldi. Donanımdan ziyade yazılım, ekonomi bağımsız çok daha büyük fırsatlar ortaya çıkarabiliyor.

Çocukların kod öğrenmesi ile ilgili de, firmaların uygulamaları artmaya başladı. Bu firmalar arasına son olarak Google’da, Project Bloks ile katılmış oldu.

Google Project Bloks nedir?

Google Project Bloks

WWDC 2016 konferansında Apple’ın çocuklara yönelik Swift Playgrounds uygulamasından sonra Google’da, Google Project Bloks ile çocukları hedef aldı.

Açıklanan bilgilere göre Google Project Bloks, çocukların kod bilgisi olmadan, belirli komutları kullanmasına imkan tanıyor.

Daha önceden hazırlanmış devre kartları, tıpkı birer logo gibi birleştiriliyor. Bu parçalar, aynı zamanda belirli görevler için kodlandırılmış. Böylece çocuklar, belirli devre parçalarını birleştirerek, bir robota yön verebiliyor veya farklı işlevler uygulayabiliyor.

Google Project Bloks

Şu an için çok detaylı bilgiler, Google Project Bloks ile ilgili açıklanmış değil. Ancak, öyle görünüyor ki Apple ve Google gibi dev firmaların yanı sıra diğer firmalar da, çocuklara kod öğretmek konusunda benzer atılımlar yapmak için çalışmalar sürdürecek.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.