Haber Tekno Sosyal Medya
android güvenlik açığı

Teknoloji

Google’ın Play Store Antivirüs Sistemi, Düşük Performans Sunuyor!

Google’ın Play Store antivirüs sistemi ile ilgili yapılan analizler, aslında Google’ın zararlı yazılım konusunda geride kaldığını gösteriyor!

Android mobil işletim sisteminin ve Google Play Store’da yer alan uygulamaların oluşturduğu güvenlik probleminin giderek yeni örneklerle gündeme gelmesi bir yana dursun, bu defa doğrudan Google’ın avtivirüs sistemi ile ilgili önemli bir bilgi elde edildi.

AV-TEST isimli bağımsız antivirüs testleri gerçekleştiren kuruluş, yaptığı testlerde Google’ın Play Store için kullandığı antivirüs yazılımını da test etti. Testin sonuçlarına bakılacak olursa Google, antivirüs konusunda beklentilerin altında bir başarıya sahip.

Google virüs tespiti konusunda yeterli değil!

AV-TEST tarafından yapılan testlerin sonucuna göre Google, gerçek dünya koşullarında virüs tanımlama ortalaması ile birçok rakibinin gerisinde kalıyor. Elde ettiği yüzde 65.8’lik virüs gerçek dünya koşullarındaki virüs tespit sistemi, beklentileri karşılamaya yetmemiş gibi görünüyor.

Google'ın Play Store Antivirüs Sistemi

Google’ın Play Store uygulama ve oyunları için kullandığı ifa edilen bu antivirüs sisteminin, yapılan testlerde tam puan alan rakipleri karşısında yaklaşık yüzde 66 seviyesinde kalması, son dönemlerde ortaya çıkan Play Store’daki uygulamaların zararlı yazılım barındırdığı gerçekleri ile örtüşmüş oldu.

Her ne kadar AV-TEST tarafından gerçekleştirilen bu sonuçlar, belirli kriterler içerisinde gerçekleştirilen testlerden ibaret olsa da birçok farklı firmanın daha fazla başarı oranı yakalayabilmiş olması, Google’ın güvenlik konusunda eksik kaldığı gerçeğini de ortaya çıkarmıyor değil.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Teknoloji

Üste çık