Google Pixel 3 - Google Pixel 3 XL

Google Pixel 3 ve Google Pixel 3 XL modelleri ile ilgili ilk bilgiler gündeme geldi. Bu bilgiler arasındaki en çok merak edilen detay ise, elbette ki çıkış tarihi oldu. Google Pixel 3 XL ve Pixel 3 çıkış tarihi konusunda gelen bilgiler, Android dünyasının önemli akıllı telefon model serisinin yeni üyeleri için beklentileri de artırmış oldu. Ancak gelen bilgiler eğer gerçeği yansıtıyor ise Google’ın yeni akıllı telefon modelleri için 2018 yılında bir süre daha beklemek gerekecek.

Google Pixel 3 ne zaman çıkacak?

Yeni Pixel modelleri ile ilgili ilk olarak isimlendirme konusunda bir açıklama yapmak gerekirse, bilindiği gibi kısa bir süre öncesine kadar yeni akıllı telefon modelinin ismi ile ilgili şüpheler bulunuyordu.

Google Pixel 3

Android kaynak kodları içerisinde yer alan bir kod satırı ile birlikte yeni modellerin Pixel 3 ismi ile tanıtılacağı açığa çıkmış oldu. Google Pixel 2018 modelleri ile ilgili de ilk somut bilgiler bu şekilde ortaya çıktı. Nitekim isimlendirme konusundaki şüpheler de böylelikle ortadan kalkmış oldu. Çıkış tarihi konusuna geri dönecek olursa, şu ana kadar Google tarafından resmi bir açıklamanın olmadığını söylemekle söz başlamak gerekiyor. Bundan dolayı daha önceki tanıtım tarihlerinden yola çıkarak, isabetli bir tahmin yapmak mümkün oluyor.

Google Pixel 3 Ne Zaman

Zira Google’ın şimdiye kadarki yeni nesil akıllı telefon tanırım tarihleri, oldukça tutarlı bir vaziyette.

 • Google Pixel/Pixel XL tanıtım tarihi: 4 Ekim 2016 Salı
 • Google Pixel 2/Pixel 2 XL tanıtım tarihi: 4 Ekim 2017 Çarşamba
 • Google Pixel 3/Pixel 3 XL tanıtım tarihi: 4 Ekim 2018 Perşembe

Daha önceki modellerden yola çıkacak olursak, Google’ın 2018 modelleri için de 4 Ekim 2018 tarihini seçmesi, oldukça anlamlı gibi görünüyor. Hem peşi sıra gün detayı ile birlikte hem de aynı tarihi özel bir gün haline getirme sebebi ile yeniden bu gün tercih edilebilir.

Google Pixel 3 XL ve Google Pixel 3 özellikleri nasıl olacak?

Google Pixel 3 özellikleri ve Google Pixel 3 XL özellikleri tarafında, şimdiye kadar elde edilen somut bir detay kendini göstermiyor. Lakin yeni Android P sürümünden yola çıkarak ve kullanıcıların beklentileri hesaba katılarak, çeşitli maddeler sıralamak mümkün.

Bu detayları şu şekilde sıralamak mümkün oluyor:

 • İnceltilmiş ekran çerçeveleri
 • Ekran iyileştirmeleri
 • Kablosuz şarj özelliği
 • Özelleştirilebilir Active Edge
 • Kamera uygulamasındaki yazılım iyileştirmeleri
 • Güçlendirilmiş suya ve toza karşı dayanıklılık özelliği

Bir önceki seri akıllı telefon modellerinde Google, en çok ekran çerçeveleri ve ekran kalitesi ile eleştiri toplayan bir firma olmuştu. Google Pixel 3 sızıntısı ve Google Pixel 3 XL sızıntısı Yeni elde edilen görsellere bakılacak olursa yeni modellerde, beklendiği üzere ekran tarafında bir değişiklik meydana geliyor. Normal modelde biraz daha inceltilmiş olmasına karşın çok ciddi bir değişim kendini göstermiyor. XL modelinin ekran tarafında ise dikkat çeken bir değişiklik ortaya çıkmış oldu. iPhone X modeli ile birlikte başlayan çentikli ekran yapısı, XL modelinde kendini gösterecek gibi duruyor.

Sızıntı görsellerden elde edilen bilgiler şu an için bu şekilde. Final modelin böyle olup olmayacağı ise bilinmiyor. Zira sızıntılar oldukça kısıtlı. Android 9 P sürümü ile birlikte gelen çentikli ekran desteği sonrasında, böyle bir atağın geleceği de bekleniyordu.

Özellikle de ilk parti modellerde yaşanan ekran problemleri, çok ciddi eleştirileri de beraberinde getirmişti. Google 2018 akıllı telefon modelleri ile birlikte ekran teknolojisinde ve kalitesinde iyileştirmeler yapılması bekleniyor. Bunlarla beraber ekran çerçeveleri de bilhassa XL olmayan modelde çok ciddi eleştiri yağmuru ile karşı karşıya kalmıştı.

2018 modellerinde tasarım tarafındaki değişimler arasında en çok ekran-kasa oranında bir iyileşme kendini gösterecektir. Bununla beraber Android P sürümünün resmi tanıtımında üstünde sıkça durulan gesture özellikleri de daha ince çerçevelere ve belki de çerçevesize yakın bir akıllı telefon modeline işaret etmiş oldu.

Google Pixel 3 Ne Zaman

En büyük eksiklikler arasındaki kablosuz şarj desteği, yeni seride yerini alması beklenen detaylar arasında yer alıyor. Her ne kadar 2017 modelleri gerek pil ömrü konusundaki yeterliliği gerekse de hızlı şarj desteği ile yeterli gibi görünüyor olsa da kablosuz şarj konusunda eksik kaldığını söylemek, yanlış olmayacaktır.

Active Edge ile birlikte kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran Google, özelleştirme konusunda ise esnek bir yapı sunmuyordu. Yeni seri ile özelleştirilebilir Active Egde beklentilerinin de karşılık bulması umuluyor. Yazılım tarafındaki bir diğer beklenti ise, iyileştirilmiş bir kamera uygulaması konusunda kendini belli ediyor. Geliştirilmiş ve işlevsellik bakımından zenginleştirilmiş bir kamera uygulaması, 2018 modellerinin özellikleri arasında yer alması beklenen maddelerden bir diğeri olarak kendini gösteriyor.

Kamera konusunda pozitif değerlendirmeler ve tek kamera ile elde ettiği bokeh başarısını, kamera uygulamasında da göstermesi beklendiğini söylemek, hiç de yanlış olmayacaktır.

Suya ve toza karşı dayanıklılık tarafında da iyileştirmeler beklendiğini söylemek gerekiyor. Bilindiği gibi bir önceki seride, IP67 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası kendini gösteriyordu. Söz konusu bu amiral gemisi akıllı telefonu olduğunda ve bu modellerin de Google tarafından tasarlandığı hesaba katıldığında, geç de olsa 2018’de IP68 sertifikasına geçiş yapılmalı. Özellikle Samsung tarafından bu konuda çalışmalar yapılması, Android tarafında en azından bu konuda bir eksiklik olmaması gerekliliğini ortaya çıkartıyor.

Aradaki farkı kısaca açıklamak gerekirse IP67 sertifikası 1 metre derinlikte, 30 dakika boyunca suya karşı mukavemet gösterilmesi anlamına geliyor. Oysa ki IP68 sertifikasının gereği olarak söz konusu cihazlar 1 buçuk metre derinlikte ve 30 dakika boyunca suya karşı dayanıklılık sergilemek durumunda kalıyor. Tasarım tarafındaki iyileştirmeler arasında, suya ve toza karşı dayanıklılık konusunun da dikkate alınması, yeni modeller için iyi bir hamle olacaktır.

Dikkat çekeceği üzere şimdiye kadar söz edilen özellikler, genel itibariyle beklentiler ışığında bir araya geliyor. Durumun böyle olmasının temel sebebi de şimdiye kadar somut bir sızıntı bilgi ile karşılaşılmaması oluyor. Henüz daha çıkış tarihine nispeten uzun bir süre olduğu düşünüldüğünde, henüz daha son prototiplerin kendini göstermediği tahmin edilebilir. Dolayısıyla somut sızıntılar ile de karşılaşılamıyor. İlerleyen aylarda çok daha detaylı bilgilerin gelmesiyle hem bu detaylara, akıllı telefon sızıntı haberleri bölümümüzde yer veriyor olacağız. Söz konusu olan bu iyileştirmelerle beraber Google Pixel 3 epey konuşulan bir model olacaktır.

Google Pixel 3 fiyat konusunda hangi seviyede olacak?

Elde edilen bilgilerin son bölümünde ise, fiyatlandırma stratejisi yer alıyor. Aktarılan detaylara göre Google, bir önceki seriden bağımsız olarak farklı bir fiyat politikası izleme gibi bir düşünce içerisinde değil. Bu sebeple yeni modellerin de bir önceki modeller ile çok benzer bir fiyata sahip olacağını söylemek mümkün.

Google Pixel 3 Ne Zaman

Bir önceki modellerin başlangıç fiyatları ise şu şekilde idi:

 • Google Pixel 2 fiyatı: 649 dolar ve 620 euro
 • Google Pixel 2 XL fiyatı: 849 dolar ve 799 euro

Bir önceki modellerin söz konusu bu fiyatları, çok benzer bir şekilde 2018 modellerine de yansıyor olacaktır.

 • Google Pixel 3 fiyatı: 649~669 dolar
 • Google Pixel 3 XL fiyatı: 849~860 dolar

Google Pixel 3 fiyat konusunda ciddi bir artış göstermeyeceği için, özellikle de yeni 2018 iPhone modelleri karşısında önemli bir oyuncu olabilir. Zira iPhone X fiyatı 1000 dolar seviyelerine ulaştığı için, yeni modellerde de çok ciddi bir düşüş yapılmaması muhtemel gibi görünüyor. Dolayısıyla en azından Birleşik Devletler pazarındaki rekabette, çok daha güçlü bir süreç yaşanabilir. Bu konuda ortaya çıkacak yeni bilgileri de diğer tüm detayları gibi güncel bir şekilde Haber Tekno olarak yayınlamaya devam edeceğiz.

Üretim tarafındaki Google-LG işbirliği devam edebilir!

Bilindiği gibi Google, her ne kadar akıllı telefon modellerinin kendi tasarlıyor olsa da üretim konusunda diğer önemli isimler ile ortaklığa gitmeyi tercih ediyor. Bir önceki modeldeki LG işbirliği ile ekran tarafında bazı problemler kendini göstermiş olsa da 2018 yılında da bu birlikteliğin devam edeceği konuşuluyor. Herhangi bir üretim sorunu yaşanmaması için en azından bu yıl kapsamında farklı bir firma ile üretim ortaklığına gidilmesi gündemde olmayabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here