Google Kullanıcıların Konumunu İzlediğini Kabul Etti!

Konum ayarlarınız kapalı olsa bile Android telefonlar konum verilerinizi toplayarak Google’a gönderiyor. Yani Google konumunuzu sürekli takip ediyor!

Google Kullanıcıların Konumunu izliyor

Konum servisleri Google Maps gibi navigasyon uygulamalarında ya da Uber’in nerede olduğunuzu bulması adına kullanılıyor. Yani günümüzde bu servisler oldukça önemli bir hale gelmiş durumda. Artık neredeyse bütün akıllı telefon kullanıcıları pek çok uygulama üzerinde ve yön bulmak için bu servisleri kullanıyor.

Konum servislerini kapatmak da kullanıcıların seçenekleri arasında. Bu şekilde pek çoğumuz konumumuzun bulunamayacağını düşünüyoruz ancak görünüşe bakılırsa bu düşünce oldukça yanlış. Zira Google’ın kullanıcıların konumunu her an izleyebildiğine dair bir iddia var.

google

Konum servislerinin kapalı olması izlenmediğiniz anlamına gelmiyor!

Ocak ayından beri bütün Android telefonlar ve tabletler yakındaki baz istasyonlarının adreslerini topluyor ve internete bağlandığı anda da bütün bu verileri Google’a gönderiyor. Bu uygulama kullanıcılar telefonlarını fabrika ayarlarına döndürse bile devre dışı bırakılamıyor. Yani konum servisleri kapalı olsa bile kullanıcılar kaydedilmiş olan veriler sayesinde izlenebiliyor.

Elbette bu durum kullanıcılar için büyük bir mahremiyet açığı olarak değerlendirilebilir. Özellikle bilgisayar korsanlarını göz önünde bulunduracak olursak Android kullanıcılarının ciddi bir siber tehlike altında olduğunu söylemek mümkün.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre bu uygulama bildirim sisteminin hızını ve performansını artırmak ve mesaj iletiminin daha hızlı olmasını sağlamak adına kullanılıyor. Ancak firma bu plana uymadı ve baz istasyonu verilerini atmayı tercih etti.

google

Google durumu düzelteceğini açıkladı!

Kullanıcıların ciddi anlamda rahatsız olduğu bu durumu düzelteceğini ifade eden internet devi, bu ayın sonunda yeni bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı. Bu güncelleme sayesinde sistemin baz istasyonlarından veri toplama uygulaması tamamen ortadan kalkacak. Böylece kullanıcıların gizliliği ve güvenliği biraz olsun koruma altına alınabilecek. Zira hala kötü amaçlı yazılımlar nedeni ile kullanıcılar tehlike altında olabilir.

Google’ın hizmet şartlarında “Google servislerini kullandığınızda konumunuz hakkında bazı bilgiler toplayabiliriz.” gibi oldukça belirsiz bir madde yer alıyor. Ancak Google’ın bu konuda kullanıcılarına karşı daha duyarlı olması ve söz konusu ifadeleri hem daha basit hem de daha açık hale getirmesi gerekiyor. Aksi takdirde konum verilerini topladığında olduğu gibi zor durumda kalabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here