google konum gecmisi

Pek çok kullanıcı gibi Google’ın hesap ayarlarından Konum Geçmişi’ni kapattığınız sürece Google’ın sizi izlemeyi bıraktığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Geçtiğimiz Pazartesi günü yayınlanmış olan bir incelemeye göre Google Konum Geçmişi devre dışı haldeyken bile hala sizi izliyor. Peki, bu nasıl oluyor ve nasıl engellenebilir?

Google Konum Geçmişi kapalı olsa da izleniyorsunuz!

Konum Geçmişi kapalı olsa bile, Google Haritalar’ı açtığınızda, tarayıcıdan arama yaptığınızda ya da otomatik hava durumu güncellemeleri aldığınızda dünyanın arama devi Google sizi izleyebilir. Bunu önlemenin bir yolu var ancak biraz uğraştırıcı diyebiliriz. Google Haritalar bildiğiniz üzere sadece Android cihazlarda değil aynı zamanda iOS cihazlarda da kullanılabilen bir uygulama. Google bu uygulama üzerinden kullanıcıları takip edebildiği için şu anda izlenen iki milyardan fazla kullanıcı olduğunu söylemek mümkün.

Her ne kadar Google Konum Geçmişi’ni bir kez kapattığınızda artık izlenmediğinizi söylüyor olsa da bunun doğru olmadığı tespit edildi. Bu kapatma işlemi sadece konumu görüntüleyecek bir zaman çizelgesi oluşturulmasını önler. Bu esnada Google diğer uygulamalardan sizi rahatlıkla takip edebilir ve konum verilerini de depolayabilir.

google konum gecmisi

Google’ın sizi izlemesini nasıl engelleyebilirsiniz?

Öncelikle eğer iOS cihazınızdan bu işlemi yapmak istiyorsanız, cihazınızdaki tarayıcıdan Google hesabınıza giriş yapın. Sonrasında sağ üst köşede açılan Google Hesabı‘ndan Kişisel Bilgiler ve Gizlilik bölümüne girin ve Aktivite Kontrolleri’nde yer alan Aktivitelerime Git’i seçin. Buradan da Web & Uygulama Aktivitelerine tıklayın.

Android cihazınızdan yapmak istiyorsanız, Google Hesabı üzerinden Google Ayarları’nı seçin ve buradan da Veri ve Kişiselleştirme bölümüne gidin. Son olarak da Web & Uygulama Aktivitelerini seçin. Bundan sonrası her iki cihaz için de aynı adımları içeriyor. Web & Uygulama Aktivitelerine girdiğinizde Daha Fazla Bilgi seçeneğini göreceksiniz. Buna tıkladığınızda ise Web & Uygulama Aktiviteleri ne olarak kaydedildi seçeneğinden Aramalar ve Daha Fazlası Hakkında Bilgi Edin seçeneğine tıklayın.

Google Konum Geçmişi kapalıyken sizi izlemesin istiyorsanız Web & Uygulama Aktiviteleri seçeneğini kapalı hale getirmelisiniz. Bu seçeneği kapatmaya çalıştığınızda Google bazı kişiselleştirme deneyimlerinin sınırlanabileceği ve hatta devre dışı kalabileceği hakkında sizi uyaracaktır. Ancak bu sadece sizin izlenmenize engel olacaktır.

google konum gecmisi

Google yasal olmayan bir şey mi yapıyor?

Pek çok analiste göre Google’ın kullanıcılara konum kapalı durumdayken bile onları izlediğini belirtmiyor oluşu büyük bir suç ve bunun Federal Ticaret Komisyonu tarafından araştırılması gerekiyor. Hatta bu analistler Konum Geçmişi kapatma durumunda bile Google’ın kullanıcıları izliyor oluşunu aldatıcı bir gizlilik uygulaması olarak değerlendiriyor. Geçtiğimiz dönemde Telefon üreticisi Blu, Uber ve Vizio gibi firmalar müşterilerini veri toplama, depolama ve paylaşma hususunda yanılttığı için cezalandırılmıştı. Acaba Google da cezalandırılan firmalardan bir tanesi olacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here