Haber Tekno Sosyal Medya

Google Hastalık Teşhisi için Derin Öğrenme Teknolojisini Kullanıyor!

Derin Öğrenme

Bilim Haberleri

Google Hastalık Teşhisi için Derin Öğrenme Teknolojisini Kullanıyor!

Google artık hastalık teşhis etmek için derin öğrenme teknolojisini kullanacak ve bu teknoloji doktorlardan daha iyi performans gösterecek. İşte detaylar!

Eğer bir bilgisayara yeterince fotoğraf ve sağ algoritma verilirse ona görmeyi öğretmek mümkün olabilir. Eğer fotoğraflar hasarlı gözleri gösterirse bilgisayar gözdeki rahatsızlığı teşhis edebilir. Üstelik derin öğrenme teknolojisi sayesinde bunu insanlardan bile daha iyi şekilde yapabilir.

Özellikle şeker hastası olan kişiler, diyabetik retinopati adı verilen bir rahatsızlıktan muzdarip. Bu rahatsızlık gözlerin arkasında yer alan küçük kan damarlarının zarar görmesi ile meydana gelen bir durum. Yaklaşık üç şeker hastasından birinde görülen bu rahatsızlık, tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabiliyor. Ancak erken teşhis ile tedavi edilmesi kolay diyebiliriz.

google-hastalik-teshisi-icin-derin-ogrenme-teknolojisini-kullaniyor

Google derin öğrenme teknolojisi ile şeker hastalarına yardım edecek!

Bu rahatsızlık erken teşhis sayesinde kolayca tedavi ediliyor olsa da ne yazık ki dünyada 387 milyon şeker hastası bulunuyor ve pek çoğunun sahip olduğu bu sorunu teşhis etmek kolay bir iş değil. Bu durumu tersine çevirmek isteyen Google, yepyeni derin öğrenme teknolojisi ile hastaların fotoğraflarından diyabetik retinopati rahatsızlığına sahip olup olmadıklarını belirleyebilecek bir yol geliştirdi. Firma, bu teknoloji ile bilgisayara sinir ağlarını öğreterek çözüm geliştirecek.

Sinir ağını basit bir yapay beyin gibi düşünebiliriz. Bilgisayar bu sinir ağını öğrenerek fotoğraflar sayesinde gözlerin hasarlı ya da hasarsız olmadığını kendi başına çözebilir. İşte bu teoriden yola çıkan Google, bu yolda pek çok araştırma ve çalışma yaparak ilerliyor. Pek çok sinir ağını test eden firma, şu anda bilgisayarların derin öğrenme teknolojisi sayesinde doktorlara hastalık teşhisi yaparken yardımcı olacağını ve hatta onlardan daha iyi bir performans göstereceğini iddia ediyor.

google-hastalik-teshisi-icin-derin-ogrenme-teknolojisini-kullaniyor-2

Google’ın diğer alanlardaki başarısını bu alanda da göstereceği düşünülüyor!

Günümüzde zaten pek çok hastalığın teşhisi konurken teknolojiden yararlanılıyor ancak yine de insanların hata yapmaya yatkın olduğu bilinen bir gerçek. Küçük detaylar insanların gözünden kaçabilecekken bu durum bilgisayarlarda biraz daha zor. Neyse ki Google sayesinde yaşanan bu gelişme ile özellikle şeker hastalarına büyük sıkıntı yaşatan göz rahatsızlıklarının kolay bir şekilde önüne geçilmesi planlanıyor.

Google’ın hali hazırda imza attığı başarıların şüphesiz ki hepimiz farkındayız. Kişisel fotoğraflarını organize ederken de bilgisayar teknolojilerinden yararlanan Google’ın, derin öğrenme teknolojisi hususunda da aynı başarıyı sergileyeceği tahmin ediliyor ve firma şimdiden pek çok hastanın umut ışığı haline geldi. Bakalım ilerleyen süreçte Google’ın attığı adımlar ve bu yeni teknoloji sayesinde tıpta işler daha kolay hale gelecek mi?

Haberi Okumaya Devam Et
Reklam
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim Haberleri

Reklam

En Son Haberler

En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar Belli Oldu!

Yazar: 17 Şubat 2018
torrent
Nokia 7 Plus

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia 7 Plus Çalışır Durumda Görüntülendi!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S9 3D Emoji

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Galaxy S9 3D Emoji (Animoji) Özelliği Videoda!

Yazar: 16 Şubat 2018
Galaxy S10 konsept

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Snapdragon 855’li Galaxy S10, İlk 7nm İşlemcili Telefon Olacak!

Yazar: 15 Şubat 2018
Reklam

Popüler Haberler

Reklam
Üste çık