Google’ ın bir süre önce ilk Google Glass modelini sonlandırması birçok meraklı kesim tarafından yanlış anlaşılmış ve Google’ ın tamamen akıllı gözlük konseptine son verdiği sanılmıştı. Hâlbuki Google, akıllı gözlük projesi olan Google Glass’ dan vazgeçmeye niyetli değil. Vazgeçmek bir yana dursun, ilk projenin sona ermesinin sebebi de yeni nesil bir cihazın çalışmalarına yoğunlaşmaya yönelmek için olduğu açıklanmıştı.

Google her ne kadar Google Glass v2 modeli hakkında bilgi verse de teknik özellikleri ve tasarımsal detayları hakkında paylaşımlarda bulunmadı. Son olarak ise Google’ ın akıllı gözlüğünde kullanmak için patentlendiği(D727,317) bir teknoloji ile Google Glass v2 hakkında çıkarımlarda bulunmak mümkün olabiliyor. Söz konusu patentin temel kullanım alanı göz takibi noktasına odaklanmış. Anlaşılan o ki yeni Google Glass v2, göz hareketleri noktasında daha geniş yeteneklere sahip bir cihaz planlıyor.

Google Glass v2, Yakın Zaman İçerisinde Tanıtılabilir! - habertekno.com - habertekno. teknoloji haberleri 2015

Ayrıca The Wall Street Journal’ ın haberine göre Google, yeni akıllı gözlüğü için İtalyan gözlük markası olan Luxottica ile işbirliği içinde. Adı geçen raporda, ayrıca Google’ ın üçüncü nesil gözlüğü ile ilgilide atıflar bulunmakta. Keza ikinci nesil Google Glass modelinin de yakın zamanda Google tarafından bir etkinlik kapsamında geliştirici versiyonunun dağıtımına başlanacağı aktarılmakta.

Öyle görünüyor ki her ne kadar teknoloji dünyası için “ölü doğan” ürün olarak anılan Google Glass, Google için uzun vadede vazgeçmeyeceği çalışmaları arasında yer etmekte. Diğer yandan yapılan gözlük firmaları ile çalışmalarda farklı kullanım alanları veya tasarımları oluşturulmaya çalışıldığı izlenimi uyandırmıyor değil.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here