Google Drive

Google’ın uzun süredir Gmail kullanıcılarına sunduğu bulut depolama hizmeti çözümü olan Google Drive için son tarih açıklandı. Bundan böyle Google, Drive servisi için desteğini sonlandıracak ve akabinde sistemi tamamıyla kapatacak.

Google Drive yerine “Drive File Stream” ve “Backup and Sync”

Google tarafından açıklanan bilgilere göre ilk olarak 11 Aralık 2017 tarihinde, Drive’ın desteği son bulacak. Sistemin tamamıyla son bulacağı tarih ise 12 Mart 2018 olarak belirtiliyor. Elbette ki bu süreç ile beraber Google, bulut depolama hizmetinden vazgeçiyor değil. Sadece Drive isimlendirmesini bir yana bırakarak, Drive File Stream ve Backup and Sync servislerini ön plana çekmeyi amaçlıyor.

Google Drive

Her iki serviste tıpkı Google Drive gibi iOS, Android PC ve macOS platformlarında kullanıma sunulmuş durumda. Temel olarak aynı görevleri üstlenen yeni yazılımlar, beraberinde sistem yedekleme seçeneklerini de sunuyor. Nitekim Google, daha farklı isimlendirmeler ile sunduğu yedekleme özellikli diğer servislerini öne çıkarmak için, Drive’ın fişini çekme kararı almış gibi görünüyor.

Drive File Stream ve Backup and Sync kullanmak istemeyen kullanıcılar Dropbox, Box ve iCloud gibi diğer bulut depolama çözümlerine geçiş yapılabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here