google doodle aşık veysel

Google, Doodle uygulamasını bugün itibariyle Aşık Veysel için hazırlamış oldu. Aşık Veysel’in doğum gününü unutmayan Google, ana sayfası için hazırladığı özel bağlama detaylı Doodle ile bu özel günü hatırlatmış oldu.

Google, Aşık Veysel’i unutmadı!

Google, bilindiği gibi belirli özel günler ve olaylar için, aktif olarak yer aldığı ülkelerde Doodle uygulaması yapıyor. Bu uygulama kapsamında ülkemizde de özel günleri takip eden Google, çeşitli Doodle tasarımları ile “google.com.tr” adresine giren kullanıcıları karşılıyor.

Bugün de Aşık Veysel’in doğum günü olduğunu unutmayan dünyanın en popüler arama motorlarından olan Google, ülkemizdeki kullanıcılar için özel bir tasarım hazırladı. Hatırlatmak gerekirse 25 Ekim 1894 tarihinde ve Şarkışla’da doğduğu bilgisinin bulunduğu Aşık Veysel, ülkemiz kültürü için önemli isimler arasında yer alıyor.

Asıl adı Veysel Şatıroğlu olmasına karşın, Aşık Veysel olarak anılan halk ozanı, 21 Mart 1973 tarihinde de yine Şarkışla’da vefat etmiştir. O günden bu güne en çok bilinen eserleri arasında Uzun İnce Bir Yoldayım, Kara Toprak ve Güzelliğin On Par Etmez yer almaktadır.

Google’ın da Doodle servisi kapsamında Aşık Veysel’e yer vermesi, kullanıcılar için iyi bir adım oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here