Google’dan Galaxy S8 ve LG G6 İçin Geliştiricilere Çağrı!

Google, Android geliştiricilerine yeni Galaxy S8 ve LG G6 ekranlarına uyum sağlayan uygulamalar ve oyunlar için çağrıda bulundu!

galaxy s8 ve lg g6

Kısa bir süre önce Samsung’un Galaxy S8 ve S8+ modellerini duyurması ile birlikte, LG G6 modeline ek olarak yeni ekran oranını benimseyen akıllı telefon sayısı artış göstermiş oldu. Bilindiği gibi Galaxy S8 18.5:9 oranına ve LG G6 modeli de 18:9 oranına sahipti. Şimdiye kadarki standardın dışında kalan söz konusu bu yeni ekran oranının önemli modeller ile kullanıcılara sunulması, Google’ı da Android geliştiricilerini harekete geçirmeye başlaması ile sonuçlandı.

Google’dan yeni ekran oranlarına destek!

Ekran-kasa oranını minimuma indirme çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan daha uzun ekranlar, en nihayetinde Mi Mix, G6 ve Galaxy S8 modellerindeki ekran oranının, standardın dışına çıkması ile sonuçlanmıştı. Xiaomi, LG ve Samsung, kendi uygulamalarının bu yeni ekran oranı ile birlikte düzgün çalışması için gerekli düzenlemeleri yapmış durumdalar.

18.5:9 ve 18:9 ekran oranı

Lakin LG G6 ile başlayan Google Play üzerindeki oyun ve uygulamaların söz konusu bu yeni 18.5:9 ve 18:9 oranlarına olan desteğinin geleceği, muamma olarak düşünülüyordu. Lakin Google, kısa bir süre önce Android geliştiricilerine bir çağrıda bulunarak, geliştirdikleri oyunların ve uygulamaların, yeni ekran oranları ile birlikte uyumlu olmasına yönelik olan isteğini gündeme getirmiş oldu.

Google’dan destek!

Bu istek ile birlikte Google’ın da çerçevesize yakın akıllı telefon konseptine geleceğin konsepti olacağını düşündüğü anlamına geliyor. Öyle görünüyor ki Google da yeni Pixel modellerinde, benzer bir akıllı telefon modeli ile kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Son olarak belirtmek gerekirse Google tarafından gelen bu çağrı ile birlikte, kullanıcılar tarafında ortaya çıkan oyun ve uygulamaların desteği endişesi de ilerleyen dönemlerde son bulacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here