Google Çin İçin Sansürlü Sonuçlar Üzerinde Çalışıyor!

Google

Dünyanın en büyük arama motoru Google Çin pazarına giriş yapmak için çeşitli yöntemler üzerinde çalışıyor. Son olarak gelen bilgilere göre ise arama sonuçlarının sansürlenmesi gibi bir çalışma söz konusu olabilir. Böylece hükümet tarafından da onay alabileceği konuşuluyor. Zira şu an için Çin internet kullanımı, ciddi anlamda kapalı bir yapıda ve global hizmetlerin çoğunluğuna erişim sağlanmıyor.

Google’ın Çin pazarına girme mücadelesi sürüyor!

Google’ın uzun bir süredir toplamda 750 milyonu aşan Çin’deki internet kullanıcılarına erişmek isteği bulunuyor. Ancak henüz net bir çıkış yolu bulmuş değil. Son olarak arama motorundaki sonuçları sansürleyen bir algoritma üzerinde çalışıldığı ve Çin için bu sistemin kullanıma sunulacağı belirtiliyor.. Hükümet tarafından izin verilmeyen erişimler de böylece kontrol edilebilecek. Bu adımın hemen sonrasında ise Maps ve Gmail gibi diğer servislerin de aktif olabileceği üzerine tartışmalar yapılıyor.

Başta arama motoru google.com olmak üzere hiçbir servis, Çin kullanıcılarına ulaşmıyor. Çin Hükümeti tarafından uygulanan bazı kısıtlamalar, birçok global firmanın da dev pazara erişmesinin önünü kapatıyor. Bununla birlikte Weibo ve Baidu gibi hizmetlerle Google ve Facebook benzeri yapılar, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak adına yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ciddi bir kullanıcı sayısı olduğu için firmaların en büyük istekleri arasında yer alan ülke için önümüzdeki yıllarda buna benzer farklı atılımları da görmek mümkün.

 

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here