Google Chrome Flash Player Desteği Kalktı!

Google'ın yayınladığı yeni Chrome güncellemesi ile birlikte, Chrome Flash Player desteği resmi olarak kesilmiş oldu. işte detaylar!

Chrome Flash Player

Yeni yayınlanan Chrome 55 versiyon güncellemesi ile birlikte Google, resmi olarak Chrome Flash Player desteğine son vermiş oldu. Bundan böyle Google Chrome ile birlikte Flash Player desteği sağlanmayacak.

Chrome Flash Player desteği son buldu!

Chrome Flash Player

Aslında Google, daha önce Chrome Flash Player desteğine son vereceğine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Bununla beraber çok daha önce de Adobe, Flash Player desteğini kestiğini de açıklamıştı. Nitekim hem masaüstü hem de mobil tarafta Flash Player desteği, bundan böyle sağlanmayacak.

Özellikle video kullanımı sırasında hala birçok internet sitesinin Flash Player’da kalması ve HTML5 yapısına geçmemesi, tahmin edilenlere göre Google’ın Chrome Flash Player desteğini kesmesi ile beraber tetikleyici bir rol oynayacak ve kademeli olarak web sitelerinin video servislerinin HTML5’e geçiş yaptığı gözlemlenecek.

Chrome Flash Player

Youtube tarafında ise Google, çok daha önceden Flash Player desteğine son vermiş ve yoluna HTML5 ile devam etme kararı almıştı.

Son olarak belirtmek gerekirse Flash Player altyapısı ile çalışan video oynatıcılara nazaran HTML5 ile çalışan video servisleri, hem performans hem de pil tüketimi konusunda çok daha iyi işler ortaya koyabiliyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.

1 yorum

  1. Yakında dünyada ki en fazla girilen iki buçuk milyar siteyi iki buçuk saatliğine erişime engelleyeceğim kendi yazdığım eşi benzeri olmayan programla. Ölmeden önce yapılacaklar listesinde var yapabileceğim bir şey yok. Otuz beş yaşına girmeden önce.