Google Chrome Flash Desteği Kalkıyor!

Chrome Flash Desteği

Popüler web tarayıcılarından olan Google Chrome Flash desteğini sona erdiriyor. Yeni gelen bir bilgiye göre kısa bir süre sonra Google Chrome Flash desteği sona erecek!

Ayrıca Bakınız

Twitter 140 Karakter Sınırı Değişiyor!

Google Chrome Flash desteği kaldırılıyor!

Yapılan açıklamalara göre Google Chrome web tarayıcısı, Flash Player desteğine son verecek. Ön tanımlı olarak HTML5 tarafına geçecek olan Google Chrome, böylece özellikle güvenlik açıklarının ve batarya tüketimi artışlarının önüne geçmiş olacak.

Chrome Flash Desteği

Bilindiği gibi Adobe firması, geçtiğimiz dönemlerde Flash Player desteğine devam etmeyeceğini söylemişti. Apple’ın Safari tarayıcısı da hem Mac hem de iOS tarafında, uzun süredir Flash Player desteği sunmuyor.

Şimdiye kadar Google Chrome Flash desteğini, önyüklü olarak sunuyordu. Ancak yeni gelen güncellemey göre destek tamamen kaldırılacak.

HTML5’in esnek ve güvenli yapısının yaygınlaşması, böylece daha da hız kazanmış olacak. Daha önce Google, YouTube servisi için de Flash Player’dan HTML5 oynatıcısına geçiş yapmıştı. Nitekim Google’ın HTML5 desteği de artış göstermeye Chrome ile devam ediyor.

Şu an için Chrome Flash desteği ne zaman sona erecek net tarih açıklanmadı. Ancak 2016’nın son dönemlerinde hem Windows hem de Mac tarafındaki Chrome güncellemesi ile desteğin kalkması bekleniyor.

 

>> Google Chrome Flash desteğinin kaldırılması ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.