Google Assistant Video Arama Yapabilecek!

Google Pixel 2 Google Assistant

Google tarafından geliştirilen ve özellikle de Android işletim sistemi ile birlikte bütünleşik olarak kullanılması amaçlanan Google Assistant isimli sesli asistan çalışmaları sürüyor.

Kısa bir süre önce de Google Assistant’ın video arama yapabilmesine imkan sağlayan yenilik ile ilgili detaylar edinildi. Buna göre kullanıcılar, artık tıpkı sesli arama yaptırabildiği gibi komut vererek görüntülü arama da yaptırabilecekler.

Google Asistan Duo uygulaması ile entegre çalışabilecek!

Her ne kadar henüz Türkçe dil seçeneği sunmadığı için ülkemizde aktif bir kullanım alanı olmasa da akıllı sesli asistanlar arasında önemli bir yere sahip olan Google Assistant, yeni özellikler kazandırılarak geliştirilmeye devam ediliyor.

Bu bağlamda açıklanan yeni bilgilere göre artık sesli komut verilerek, görüntülü görüşme yani videolu arama yaptırılabilecek.  Şu an için bu özelliğin sadece Google Duo mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Örneğin asistana belirli bir kişiyi görüntülü araması komutu verildiğinde, tıpkı sesli aramalarda olduğu gibi doğrudan görüntülü görüşme başlatılabilecek. Anacak çeşitli uygulamar ya da 4G LTE bağlantısı üzerinden değil de ilk etapta sadece Duo üzerinden yapılabilecek.

Dolayısı ile kullanıcıların, aynı zamanda Google’ın Duo uygulamasını da halihazırda kullanıyor olması gerekiyor.

Şu an için tam olarak tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Bu konudaki yeni çalışmalar ile birlikte ilerleyen dönemlerde çok daha farklı komutlar, sesli asistan tarafından yanıtlanabiliyor olacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here