Google Assistant’a Şarkı Tanımlama Özelliği Geldi!

Google'ın sesli dijital asistanı Google Assistant'a şarkı tanımlama özelliği getirildi. İşte yeni Google Assistant özelliğinin detayları!

Google Assistant Şarkı Tanımlama

Google’ın Android tarafında ve çeşitli mobil aksesuarlarda kullanıma sunduğu sesli dijital asistanı Google Assistant, yeni güncellemeler ile geliştirilmeye devam ediyor. Son olarak da Google Assistant, şarkı tanımlama özelliği ile güncellendi. Bundan böyle Google, Shazam mobil uygulamasına da rakip olacak.

Google Assistant müzikleri tanıyacak!

Google Assistant’ın yeni özelliği kullanmak için “Bu şarkı ne?” sorusunu sormak yeterli oluyor. Bu soru sonrasında Google Assistant, mikrofon üzerinden ses taraması yapıyor ve şarkı arşivinde melodiyi ve şarkı sözlerini karşılaştırmasını yapıyor.

Google Assistant Şarkı Tanımlama

Bulduğu şarkıyı ise YouTube, Google Play Music ve Spotify üzerinden gösterebiliyor. Şu an için Google’ın sunduğu bu yeni özellik, sadece Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL modellerinde kullanılabilir olacak. İlerleyen dönemlerde diğer Android cihazlarda da Google Assistant’ın bu yeni özelliği kullanıma açılabilir.

Google Assistant Şarkı Tanımlama

Bu yeni özellik ile Google, çeşitli yönlerden Shazam mobil uygulaması ile rakip haline de gelmeye başlamış gibi görünüyor. Zira bilmeyenler için hatırlatmak gerekirse Shazam mobil uygulaması, dinletilen müzikleri arşivden tarayarak bulabiliyor ve detayları kullanıcılara sunabiliyor. Daha önce de Shazam, iMessage özelliğini geliştirerek gündeme gelmişti.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.