Google Arama Sonuçları Sadece Konum Bazlı Olacak!

Google, farklı ülkelerde kullandığı bölgesel uzantılı internet sitesinin artık bir fark oluşturmayacağını duyurdu! İşte konu ile ilgili detaylar!

Google Konum Bazlı Arama Sonuçları

Dünyanın birçok farklı ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen arama motoru ve ek servis hizmeti sunan firması olan Google, bundan sonra farklı uzantılarda sunduğu bölgesel internet sitesinin, arama motoru sonuçlarında farklılık oluşturmayacağını söyledi.

Nitekim bundan sonra Google’ın hangi ülke için sunduğu web sitesi ziyaret edilirse edilsin, Google sadece konum bazlı sonuçları ön plana çıkaracağı ifa etmiş oldu.

Google sadece konum bazlı arama sonuçları ile yoluna devam ediyor!

Konunun daha net anlaşılması adına belirtmek gerekirse, örneğin Google, Birleşik Devletler’de “google.com” alan adını kullanıyor. Ülkemiz için de “google.com.tr” adresi kullanılıyor. Keza birçok farklı ülkede de ülkeye özel uzantılar ile Google arama motoruna erişim sağlanıyor. Daha önce bu uzantılar, ülke bazlı olduğu için arama sonuçlarında farklılık gösteriyordu. Ancak Google’ın yeni açıklaması ile bu uzantı farkı ortadan kalkmış oldu.

Bundan böyle yapılan tüm aramalar, Google’ın hangi uzantısında kullanılıyor olursa olsun kullanıcının konumuna göre sonuçlar sergilenecek. Bu açıklaması ile berber halihazırda Gmail ve YouTube servislerinin bu şekilde kullanıldığı vurgulayan Google, bölgesel arama sonuçlarının önemli bir noktaya taşınması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here