Google, Arama Algoritmasında Mobil için Güncellemeye Gidiyor

Google, arama motoru algoritmasında mobil için özel bir güncelleme yapacak ve mobil uyumluluk ön planda tutularak hazırlanan yeni algoritmasını kullanıma sunacak. İşte Google'ın mobil için güncelleyeceği algoritmasının detayları!

Google belirli aralıklarla detay vermese de tüm site sahipleri için büyük önem taşıyan arama algoritmalarında yaptığı değişikliklerin kısa raporlarını yayınlıyor. Geçtiğimiz günlerde yine böyle bir rapor yayınlayan Google, arama algoritmalarında kritik bir düzenleme güncellemesi yapacağını açıkladı.

Google mobil aramalar için güncelleme yapıyor!

Söz konusu değişikliğe değinmek gerekirse Google, artık ister masaüstü isterse de mobil aramalar fark etmeksizin, mobil uyumluluğu bulunan web sitelerinin sonuçlarını mobil uyumluluğu olmayanlara kıyasla daha üst sıralarda yer verecek. Uzun süredir Google hali hazırla mobil uyumluluğu olan web sitelerini sadece mobil aramalarda geçerli olmak koşuluyla vurguluyordu. Ancak arama algoritması güncellemesinin ardından bu durum doğrudan sıralamaya yansıtılacağı için büyük önem teşkil ediyor.

Google aslında bu güncellemeyle artık mobilleşen teknolojiyle birlikte, web sitelerinin adaptasyonunu hızlandırmaya çalışıyor. Ayrıca Android platformunun da Google elinde şekilleniyor olduğunu düşününce, mobil alan Google için diğer arama motorlarından daha da önemli bir hale geliyor. Dolayısıyla da böyle bir güncellemenin deyim yerindeyse web sitelerini zorunda bırakacak olması da anlaşılabilir bir durum olarak beliriyor.

Algoritmanın ne kadar başarılı olduğu konusunda da tartışmalar sürüyor. Bunun hakkında şu blog yazımıza bakabilirsiniz: Google Arama Algoritması Ne Kadar Başarılı? Anlaşılan o ki yapılan güncellemeler ile kullanıcılara en iyi sonuçlar sunan bir yazılım oluşturmak için çalışmalar devam edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here