Google Arama Algoritması Ne Kadar Başarılı?

Google arama algoritması, devamlı gelişmesini sürdürüyor. Pek, Google arama algoritması esasen ne kadar başarılı? İşte Google arama algoritması detayları!

Google Arama Algoritması

Google arama algoritması, belirli aralıklarla yenileniyor ve devamlı olarak yüzlerce mühendis eşliğinde gelişim sürecine tabi tutuluyor.

Peki, “Google arama algoritması ne kadar başarılı?” yeya daha farklı bir şekilde Google arama algoritması ne kadar akıllı?

Google arama algoritması ne kadar akıllı?

Google Arama Algoritması

Her gün dünyanın birçok noktasında kullanıcılar, milyarlarca Google araması yapıyor.

Bu aramalara en iyi cevap vermek için Google, durmaksızın çalışmaya ve gelişmeye devam ediyor.

Lakin, söz konusu bu Google algoritmasında, pek akıllı olmayan bir detay yer alıyor.

Bilindiği gibi internet siteleri, arama algoritması değişimlerine uygun olarak içerikler hazırlıyor ve bu içerikler SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu adı altında düzenleniyor.

Bu düzenleme işlemlerinde ise, kimi zaman sadece sorulardan ibaret başlıklar ve içerikler yer alıyor. Aslında bu durumun temel sebebi yayıncılarda değil, Google arama algoritması kapsamında saklı.

Google Arama Algoritması

Sorunun cevabı bir başka soru mu?

Şu an Google, yapılan aramalara en uygun sonuçlar vermek üzerine çalışıyor.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, Google’a sorulacak “iPhone 7 nasıl?” sorusuna cevap olarak yanıtlar, Google arama algoritması tarafından aynı soru başlığına sahip içeriklerin üst sıralarda olmasıyla sonuçlanıyor.

Yani sorunun cevabından çok, sorunun kendisi sonuçlandırılıyor.

Aslında beklentiler, Google tarafından sorulan sorunun anlaşılması ve web sitelerinde aynı sorunun yer alanlarının üst sıralarda değil de, sorunun cevabını içeren içeriklerin üst sıralarda yer alması…

Google Arama Algoritması

Bu noktada Google arama algoritması ile ilgili ilk izlenimler, sadece yapılan aramadaki benzerliği, birebir bulmak ve sonuçlandırmak şeklinde kurulmuş olduğu yönünde.

Oysa ki Google, soruyu anlayıp, sorunun kendisinin değil de cevabının yer aldığı makaleleri çıkarmalı ve böylece elektronik içerikleri, dolaylı olarak net hazırlanan makalelere teşvik etmeli.

Google Arama Algoritması

Toparlamak gerekirse Google arama algoritması, arkasındaki yüzlerce mühendisin gücünden dolayı çok daha iyi bir işlev sağlamalı beklentisi uyandırıyor.

Anlaşılan o ki Google ve arama algoritması, daha akıllı ve daha başarılı seviyelere gelmeye çalışmaya devam edecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here