Haber Tekno Sosyal Medya

Google’a, Kendi Çalışanı Tarafından Dava Açıldı!

Google

İnternet

Google’a, Kendi Çalışanı Tarafından Dava Açıldı!

Üst düzey bir Google çalışanı, Google’ın iş hukukunu ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye suç duyurusunda bulundu. İşte detaylar!

The Information tarafından ortaya atılan bilgilere göre, üst düzey bir Google çalışanı, Google’ın şirket içi casusluk konusunda iş hukukunu ihlal eden politikalar izlediği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Davanın ise bugün başladığı ifade ediliyor.

Google, iş hukukunu casusluk çalışmalarını korumak için ihlal mi ediyor?

Yapılan açıklamaya göre Google, çalışanları için hazırladığı sözleşme kapsamında gizli bilgilerin sızdırılması ile ilgili sınırlayıcı bir madde içeriyor. Bu maddenin sunulması, elbette ki çok normal. Lakin, davaya konu olan bu gizli bilgiler, Google tarafından “Google’daki her çalışma” olarak açıklanıyor. Durumun böyle olması da Google çatısı altında yaşanacak hukuka aykırı çalışmaların dahi, Google çalışanları tarafından ihbar edilmesinin önünü kesiyor.

Google

Üstelik bu maddeden dolayı, işten ayrılan bir eski Google çalışanı, Google’ı konu alarak bir kitap dahi yazamıyor.

Şu an için Google’ın söz konusu bu gizlilik sınırlaması, şirket içinde nasıl çalışmalar yaşandığını gündeme getirdi. Tüm bunların dışında, eğer davayı açan çalışan, mahkeme tarafından haklı bulunursa, Google’ın 4 milyar dolar seviyesine ulaşan ceza ödemesi gündeme gelecek.

Haberi Okumaya Devam Et
Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla İnternet

Üste çık