Global İnternet Hızı, Yeniden Yükselişe Geçti!

Yeni yayınlanan bir analiz raporuna göre, dünya genelinde internet hızı noktasında yeniden artış yaşanıyor. İşte internet hızı ile ilgili detaylar!

İnternet Hızı

İnternetin iyiden iyiye bir yaşam standardı haline gelmesi, pek tabii kullanıcıların internet hızlarının da beklentileri en üst seviyeye çıkartıyor. Bu bağlamda, veri taşıma şirketi Akamai tarafından yayınlanan analiz sonuçlarına göre, global internet hızı ortalamalarında, yeniden bir artış söz konusu olmuş durumda.

Global internet hızı artış gösteriyor!

Global İnternet Hızı

Her ne kadar, 2016 yılı itibariyle hala dünyanın en hızlı internet ortalamasını kullanan ülke Güney Kore olarak kalmaya devam etse de, genel olarak bir hız artışı yaşanıyor.

Açıklanan bilgilere göre, 2016’nın yarısı itibariyle global internet hızı ortalaması, 6.3Mbps seviyesine ulaşmış durumda.

Öte yandan Akamai, mobil internet hızı konusunda da elde ettiği analiz verilerini yayınladı. Bu verilere göre global mobil internet hızı zirvesinde, 27.9Mbps ile İngiltere yer alıyor. Bu duruma tezat olarak da en düşük global mobil internet hızını, 2.2Mbps ile Cezayir ülkesi sunuyor.

Mobil internet kullanımı artıyor!

Global İnternet Hızı

Tüm bunların dışında Akamai, mobil internet kullanım kaynaklarını da yayınladı. Bu bilgilere göre Android ile gelen stok mobil Chrome internet tarayıcısı, %58’lik bir yüzde ile en yüksek mobil internet trafiğini oluşturuyor. Mobil Chrome’u takip eden iOS Safari internet tarayıcısı ise, %33 seviyesinde bir mobil internet trafiğine aracılık ediyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.