Genetik Test Hangi Sonuçları Ortaya Çıkartıyor?

Günümüzde oldukça rahat bir şekilde yapılan genetik test bize neler söylüyor? İşte genetik testler hakkında merak edebilecekleriniz!

genetik-test

Teknolojik açıdan gelişmiş olan laboratuarlar için bile hem pahalı hem de zor olan genetik test günden güne daha ucuz ve kolay bir tüketici ürünü haline geliyor. Biraz tükürük ve 200 dolar ile birlikte kistik fibrozdan laktoz intoleransına kadar her şey için riski test etmek mümkün. Ancak bu noktada bütün genetik testlerin eşit şekilde yapılmadığını unutmamak önemli. Bir doktor gözetiminde ve tıbbi bir laboratuarda yapılan en iyi klinik test bile mükemmel değildir.

Kimler genetik test yaptırmalı?

Genetik testler tanısaldır ve bu nedenle de sağlığının ne durumda olduğunu merak eden herkes bu testi yaptırabilir. Eğer genetik bir bozukluk riski taşıyor olduğunuzu düşünüyorsanız bu testlerin daha bilgilendirici olduğunu söylemekte fayda var. Ağır hizmet tipi genetik testler, doğrudan tüketiciye yönelik olmadan yarım asır önce klinik bir araç olarak kullanılmıştır.

Örneğin ailenizdeki pek çok kadında meme kanseri görülmüş. Meme kanseri riskini artırdığı bilinen BRCA geninin anormal bir versiyonuna sahip olup olmadığını öğrenmek için anında bir genetik test yaptırabilirsiniz. Yani bu testi bir tüketici olarak günümüzde rahatlıkla yaptırmanız mümkün.

genetik-test

Harvard Tıp Fakültesi Patoloji Yardımcı Doçenti olan Heidi Rehm, genetik testlerin hastalıklar için gerekli açıklamaları yapabileceğini ve doktorların tedavi aşamasında bu testlerden verimli bir şekilde yararlanabileceğini ifade ediyor. Bu noktada bebeklerin genellikle doğumdan sonra ya da fetüs durumundayken genetik hastalıklara karşı test edildiğini de belirtelim.

Genetik testler her ne kadar uyarıcı ve açık sonuçlar veriyor olsa da bu durum bazen geçerli olmayabilir. Yani genetik testler hiçbir zaman son karar değildir, sadece yol gösterir. Hastalıkların ilerleyişi ve tedavisinde başka faktörler de bulunmaktadır.

Genetik testler tıbbi geleceği tahmin edebilir mi?

Bu testler tamamen geleceği tahmin edemez. Bütün hastalıklar gen kaynaklı değildir. Pek çok hastalığın çevresel koşullar ve yaşam tarzı faktörleri ile ortaya çıktığını görmek mümkün. Genler elbette bu noktada etkili olabilir ancak asıl tehdit şüphesiz ki dış faktörlerdir.

genetik-test

Genetik testler nüfuz edici hastalıklar için uygulanır ve aslında son derece basittir. İhtiyaç duyulan tek şey kan ya da tükürük gibi küçük bir hücre örneğidir. Alınan bu örnekler gerekli dizilim için laboratuara gönderilir. Bu dizilim normal ya da hastalık yaratan dizilimlerle karşılaştırılır. Sonrasında iş doktora kalır. Zira bu dizilimin sağlık için ne ifade ettiğini anlamak doktora bağlıdır.

Genetik test ne kadar yaşanacağını öngörebilir mi?

Genler ömrün belirlenmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. 100 ve 100 üstü yaştaki kişileri inceleyen bilim insanları DNA tamirinde rol alan bazı gen versiyonlarına sahip olan kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı.

Ancak elbette insan ömrünün son kullanma tarihini bulmak bir genetik test yapmaktan çok daha karışıktır. Zira daha önce de bahsettiğimiz üzere hastalıklarda ya da yaşlanmada etkili olan tek şey gen değildir. Bu nedenle insanlar asla ne zaman öleceğini tahmin edemez. Şu an için siz sadece hayatın tadını çıkarın zira ölümü ne zaman geleceğini tahmin edemezsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here