Gen Düzenlemesi ile Boynuzsuz İnekler Klonlanıyor!

Gen düzenlemesi sayesinde herhangi bir yan etkisi olmadan boynuzsuz inekler klonlanıyor. İşte gen düzenlemesiyle klanlanan ineklerle ilgili detaylar!

Araştırmacıların söylediklerine göre gen düzenlemesi yapılarak ve herhangi bir yan etki oluşmaksızın ineklerin boynuzsuz olması sağlanabilecek. Hatta bu hususta birçok deneme yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiş.

Amerika Birleşik Devletleri’nde dana yavrularının yaklaşık olarak %80’i süt işletmeleri için ve %25’i de etinden yararlanmak için yetiştiriliyor. Bu %25 dilimde kalan dana yavrularının da boynuzları çıkarılıyor. Boynuzların çıkarılması ise hem hayvanların hem de insanların zarar görmesini engelliyor. Ancak bu iş maliyetli olduğu gibi aynı zamanda hayvanlar için de son derece acı verici. Elbette psikolojik açıdan düşünüldüğünde bu işlem insanlara da ciddi zarar verebilir.

genduzenlemesi

Bu işlem sonucunda hayvanların acı çekmesine sessiz kalamayan hayvan hakları savunucuları ise her hayvanın boynuz çıkarma işlemi sırasında anestezi alması ya da bu işlemin tamamen ortadan kalkması için birçok kampanya düzenliyor. Bu hususta bir açıklamaya imza atan Purdue Üniversitesi’nin genetik profesörü William Muir ise “Boynuz çıkarma işlemi, hem acı verici hem de kanlı bir uygulama ve bunu kimse yapmak istemiyor.” sözleri ile düşüncelerini vurguluyor.

Gen düzenlemesi sayesinde artık hayvanlar acı çekmeyecek!

Araştırmacılar boynuzları çıkarılan ineklerin artık acı çekmemesi ve insanların da bu işlemi yapmak zorunda kalmaması için gen düzenlemesi adı altında çalışmalarını sürdürüyor. Bu hususta yapılan çalışmalar sonucunda klonlanmış olanlar içerisinde 3 buzağı doğumdan kısa bir süre sonra hayatlarını kaybetmiş olsa da 2 tanesi hayatta kalmış. İsimleri Buri ve Spotigy olan bu buzağılar şu anda son derece sağlıklı ve 10 aylıktan daha büyükler.

Muir’in popüler bilim olarak adlandırdığı bu çalışmalarda bir hayvandan alınan genlerin başka bir hayvan klonlama adına işe yaradığı ortaya çıkıyor. Bunlar elbette doğal yollarla da gerçekleşebilir ancak gen düzenlemesi sayesinde işler çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. Aslında gerçekleşmesi asırlar sürebilecek olan şeyler bile bilim sayesinde kısa bir zamanda gerçekleşebiliyor diyebiliriz.

gen-duzenlemesi

Aslına bakılırsa geni düzenlenmiş bu hayvanlar geni değiştirilmiş hayvanlar olarak nitelendirilemez. Onlara zaten sahip oldukları genler veriliyor ve bu şekilde de olası tehlikelerden kaçınmak mümkün hale geliyor. Bu tehlikeler içerisinde neslin tükenmesi gibi ciddi bir durum da yer alıyor. Gen düzenlemesi şimdiden hayvanların gelişmesi ve güçlenmesi adına büyük işler başarabilir gibi görünüyor.

Teknolojinin de ilerlemesi ile popüler bilimin yolunun açık olduğunu söylemek mümkün. Özellikle doğaya ve hayvanlara yararlı işlerin yapılması ise dünyanın geleceği açısından son derece önemli. Hayvanların neslinin tükenmesi dünya için büyük bir problem haline gelebilecekken aynı zamanda hayvanlara zarar vermek de insan etiği açısından can acıtıcı bir durum. Bu durumda gen düzenlemesinin de ne kadar faydalı bir uygulama olacağını tahmin edebilirsiniz. Bakalım ilerleyen zamanlarda popüler bilim bizlere daha neler gösterecek…

Genetik ile ilgili olarak bir süre önce de Dolly metoduyla maymun klonlama gerçek oldu. Bu haber de genetik mühendisliği alanında dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here