Geleceğin Lüks Bilim Kurgu Cüzdanı: Scrip

Dijital paralarınızı harcarken onları hissedebilseydiniz daha akıllıca harcama yapar mıydınız? Scrip sayesinde bu mümkün olabilir. İşte detaylar!

scrip

Scrip adı verilen metal disk, üzerinde sayıları barındırabilecek küçük bir ekran ve noktalı desenlere sahip olan baklava şeklinde bakır bir cihaz. Gerçekte bu cihaz elektronik olmayan modelleri ile göz önüne çıkıyor. NDD tasarımında ise Scrip’in üzerinde kabartma teknolojisi mevcut ve bu görme engelli insanların dokunarak sayıları anlamasını sağlıyor.

Scrip’in birçok yeteneği mevcut. Bu cihaz uzaktan ödeme yapmayı sağlarken aynı zamanda para transferi yapmayı da mümkün kılıyor. Aslında bunu kredi kartı gibi düşünmek de mümkün ancak cihaz üzerinde kullanıcılar bakiyeyi görebiliyor ve bu da sanki gerçek para harcıyormuş gibi hissettiriyor. Ayrıca kullanıcılar cihazlarını akıllı cep telefonları üzerinden kontrol edebiliyor ve kilitleyebiliyor.

scrip

Scrip birçok imkan sunarken tasarımıyla da göz dolduruyor

Tasarımcı Jaeha Yoo’ya göre Scrip adı verilen bu metal disk gelişmiş bir metro kartından başka bir şey değil. Ancak elbette olay bundan çok daha fazlası. Bu cihaz sayesinde insanlar tıpkı bir mücevhere benzeyen cüzdanlarını hem harcama yapmak hem para transferi yapmak hem de fatura ödemek için kullanabilecek.

Scrip’in yaratıcıları kredi kartlarının insanları harcamaya teşvik ettiğini ve insanların bu nedenle harcama yaparken paralarının asla bitmeyeceğini düşündüğünü ifade ediyor. Ancak Scrip’i bir cüzdan olarak düşündüğümüzde sadece içindeki parayı harcamak mümkün olacak ve insanlar bakiyelerini kontrol ederek harcamalarını kontrol altına alabilecek. Ayrıca tüm bunları son derece şık bir şekilde yapacaklar.

Paylaş
Merve Öziş
Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.