Galaxy S9

Samsung tarafından 2018 Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modelleri ile ilgili şimdiye kadar birçok bilgi ve sızıntı görsel kendini gösterdi. 2018 yılının ilk günleri itibariyle de yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Böylecek “Galaxy S9 nasıl olacak?” sorusunun yanıtı netleşmeye başlıyor. Haber Tekno olarak şimdiye kadar gelen Samsung Galaxy S9 özellikleri başta olmak üzere fiyat ve çıkış tarihi olmak üzere tüm detayları bir araya getirdik ve bu özel içerik kapsamında derliyoruz.

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus beklentileri ile ilgili tüm detaylar!

Galaxy S9 ve S9 Plus

Detaylara geçmeden önce bahsetmek gerekirse, şimdiye gelen S9 ve S9+ bilgilerini, toplamda 5 önemli başlık altında bir araya getireceğiz. Bunlardan önce belirtmek gerekirse daha önce olduğu gibi Galaxy S9 edge gibi modeller tanıtılmayacak. S8 serisinden bu yana Samsung, edge isimlendirmesi ile kavisli ekran modeli sunmuyor.

  1. Tasarım
  2. Ekran
  3. Kamera
  4. Donanım
  5. Fiyatı ve çıkış tarihi

Galaxy S9 tasarımı nasıl olacak?

Öncelikle Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus tasarım detayları ile başlamak gerekirse, her iki modelin de birbiri ile benzerlik göstereceğini söylemek mümkün. 2017 yılında duyurulan Galaxy S8 ve S8+ modelleri ile büyük benzerlik gösterecek olan tasarım detayları, sadece arka yüzeyde farklılaşıyor olacak.

Daha da inceltilmiş ekran çerçevelerine ek olarak, arka yüzeyde parmak izi okuyucu sensör konumlandırmasında bir değişiklik olacak. Buna göre Samsung, S9 ve S9+ modellerinde kullandığı parmak izi okuyucu algılayıcısını, arka kameranın hemen altına taşımış olacak. Dikey hizalanmış arka kamera tasarımı ile S8 ve S8+ modellerinde çok sık eleştirilen parmak izi okuyucusuna erişim zorluğu, bir nebze olsun iyileştirilmiş olacak. Bunların dışında tasarım tarafından büyük bir değişiklik olmayacak. Zira doğrudan Samsung Mobile tarafından da 2018 yılında duyurulacak modellerin tasarım yönüyle değil de kullanıcı deneyimini iyileştiren detayları ile öne çıkacağı vurgulanmıştı. Nitekim gelen sızıntılar da bu yönde belirdi.

Samsung Galaxy S9 ekran özelliği nasıl olacak?

S9 ve S9+ tasarımından sonra, ekran detaylarına da değinerek devam etmek gerekiyor. Zira Samsung S9 özellikleri arasında ekran da ayrı bir öneme sahip olacak. Samsung’un S8 ve S8 Plus modellerinde “Infinities Screen” yani “Sonsuz Ekran” olarak ifade ettiği ince çerçeveli ekran, 2018 Samsung modelleri ile devam ediyor olacak. 2018 Galaxy S9 ekran boyutu olarak 5.8-inç detayı gündeme geliyor. Super AMOLED panelin çözünürlük tarafında ise 2960×1440 piksel yani QHD+ olması bekleniyor. Galaxy S9 Plus ekranı tarafında ise 6.2-inç büyüklük ve S9 ile aynı şekilde 2960x1440p çözünürlük bekleniyor.

Bunlarla beraber her iki Samsung S9 ve S9 Plus ekranlarının, DCI-P3 ve sRGB/Rec.709 desteği sunacağı ifade ediliyor. Keza HDR desteği de yine her iki model için geçerli olacak gibi görünüyor.

Galaxy S9 ve S9 Plus

Çerçevesize yakın ekran tasarımının getirisi olarak iki ekran oranı da 18.5:9 seviyesinde olacak. Bir önceki modellerde de benzer bir oran kendini gösteriyordu. Nitekim Galaxy S8 ve Galaxy S9 arasındaki fark noktasında, ekran tarafında ciddi bir ayrım olmayacak.

Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus kamera özellikleri birbirinden farklı olacak!

Kamera tarafında ise Samsung işleri biraz daha farklılaştırmaya hazırlanıyor gibi görünüyor. Zira bir süre önce Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus kamera özelliklerinin farklı olacağı yönünde dikkat çeken bilgiler ortaya çıkmıştı.

Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus

S9 modelinde tek arka kamera, S9+ modelinde ise çift arka kamera olması bekleniyor. Böylece her iki model arasında Apple’ın Plus arasında sunduğu farklılıklar gibi kamera farklılığı da kendini göstermeye başlayacak.

Galaxy S9 gsmarena bilgilerine göre Samsung, yeni duyurduğu kamera algılayıcılarını 2018 modellerinde kullanacak. Yeni 12 mega piksel Dual Pixel ISOCELL algılayıcısı, Fast 2L9 kapsamında 1,28 mikronluk piksellerden oluşuyor. Slim 2XL tarafında ise 0,9 mikronluk pikseller dikkat çekiyor. Yeni duyurulan bu yeni ISOCELL kamera modülleri, kuvvetle muhtemel Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus kamera özellikleri anlamına gelecek. Ayrıca her iki modelin de Ultra HD yani 4K video kaydını, 60fps olarak kaydedecek yetenekte olmayacağı belirtiliyor.

S9 ve S9 Plus teknik özellikleri nasıl olacak?

Galaxy S9 ve S9 Plus

Teknik özellik tarafında her iki Galaxy S9 ve S9 Plus modeller, Qualcomm Snapdragon 845 mobil yonga setini taşıyor olacak. LPE (Low Power Early) kullanacak olan SD845 mobil işlemcisine, grafik tarafında Adreno 640 GPU eşlik edecek. 5G düşüncesi ile birlikte yeni modellerin LTE Cat.18 modem taşıyacağı ve 1.2Gbps indirme hızlarına kadar ulaşabileceği söyleniyor. Depolama ve bellek tarafında ise Galaxy Note 8 gibi 6 GB RAM temel alınacak gibi görünüyor. Depolama tarafında ise 128 GB ve 256 GB seçenekleri sunulmaya başlanabilir. Bunlara ek olarak microSD hafıza kartı slotu da varlığını korumaya devam edecek.

Dahili batarya tarafında ise Samsung S9 3200mAh kapasitesinde, Samsung S9 Plus ise 3700mAh dahili batarya kapasitesi sunacak. Nitekim Samsung’un Note 7 batarya patlama olayı sonrasında devam ettirdiği temkinli strateji, S9-S9+ modellerinde de devam ediyor olacak.

Exynos tarafında ise şu an için çok net bilgiler mevcut olmasa da Snapdragon 845 modelinden aşağı kalır bir performans sunmayacağı söylemek mümkün. Ek olarak kablosuz şarj ve hızlı şarj özellikleri de sunulmaya devam edecek. Her ne kadar hızlı şarjın batarya ömrünü düşürdüğü konusunda tartışmalar olsa da bu konuda tek seçenek bu gibi görünüyor ve firmalar bu yönde destek vermeye devam ediyor.

Galaxy S9 ve S9 Plus

Samsung Galaxy S9 çıkış tarihi ve fiyatı ne olacak?

Tüm bu detaylar sonrasında, son olarak çıkış tarihi ve fiyatlandırma politikaları ile ilgili ortaya çıkan bilgilere de yer vermek gerekiyor. İlk olarak Samsung’un izleyeceği Galaxy S9 fiyat politikasına değinmek gerekirse, S8 ve S8 Plus ile benzer bir etiketlendirme kendini gösterecek. Hatırlatmak gerekirse Galaxy S8 720-750 dolar seviyesinde iken, Galaxy S8 Plus modeli ise 840-850 dolar seviyesinde yer alıyordu. Bu fiyatlar üzerine 50 dolar daha eklenmesi ve yeni S8 ve S8 Plus fiyatlarının bu şekilde belirlenmesi bekleniyor. Yani Galaxy S9 fiyatı 770-800 dolar bandında, Galaxy S9 Plus fiyatı ise 890-900 dolar bandında yer alabilir.

Galaxy S9 ne zaman çıkacak? sorusuna ise daha net bir bilgi vermek mümkün gibi görünüyor. Zira Samsung, genel itibariyle yeni akıllı telefon modellerini belli dönemlerde duyurmayı tercih ediyor. Buna göre Galaxy S9 çıkış tarihi için, MWC 2018 (Mobile World Congress 2018) yani Mobil Dünya Kongresi 2018 tercih edilebilir. MWC 2018 tarihi ise 25 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. Kısa süre önce ise Samsung Galaxy S9 çıkış tarihi resmi olarak açıklandı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here