Galaxy S9 Plus ve Galaxy S9 Özellikleri

galaxy s9

Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus, Samsun’un MWC 2018 yani Mobil Dünya Kongresi 2018 kapsamında düzenlediği özel etkinlik ile birlikte resmi olarak duyurulmuş oldu. Nitekim uzun süredir akıllardaki “Galaxy S9+ ve Galaxy S9 ne zaman çıkacak?” sorusu da Samsung tarafından cevaplandı. Samsung bu defa, her iki model arasında önemli sayılabilecek farklılıklar yapmayı tercih etmiş.

Galaxy S9  teknik özellikleri

 • Ekran: 5.8-inç büyüklüğünde ve 2960×1440 piksel çözünürlüğünde Super AMOLED ekran (18.5:9 oran ve 568 ppi yani inç başına düşen piksel yoğunluğu)
 • İşlemci: Samsung Exynos 9810 mobil işlemci
 • GPU: Mali-G72 MP18 grafik birimi
 • RAM: 4 GB LPDDR4x RAM
 • Dahili Depolama: 64GB ve 128GB dahili depolama alanı seçeneği
 • Artırılabilir Depolama: 400GB’a kadar microSD hafıza kartı desteği
 • Ön Kamera: 8 MP çözünürlüğünde ve f/1.6 diyafram değerinde tek ön kamera
 • Arka Kamera: 12 MP çözünürlüğünde ve f/1.5 (f/1.5 ve f/2.4 geçişli) diyafram değerine sahip, OIS yani optik görüntü sabitleme desteği sunan, yüz tanıma ve otomatik odaklama yapabilen Dual Pixel PDAF tek arka kamera (1.4 µm sensör büyüklüğü)
 • Batarya: 3000mAh kapasitesinde dahili depolama alanı
 • İşletim Sistemi: Android 8.0 Oreo mobil işletim sistemi sürü (Android 8.1 güncellemesi gelecek)
 • Ölçüler: 147.6×68.7×8.4 mm boyut
 • Bağlantı Özellikleri: USB Type C 1.0 (USB 3.1), Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 ac, NFC, Wi-Fi Direct, LTE Cat. 18
 • Öne Çıkan Özellikler: IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık, parmak izi okuyucu sensör, Irıs tarama özelliği Always-on yani her zaman açık ekran teknolojisi, Dolby Atmos Sound desteği
 • Renk Seçenekleri: Mor, siyah ve mavi
 • Galaxy S9 Fiyatı: 840 Euro – Türkiye 64GB fiyatı: 4599TL
 • S9 Satışa Çıkış Tarihi: 16 Mart 2018

Galaxy S9

Galaxy S9 Plus özellikleri

 • Ekran: 6.2-inç büyüklüğünde, 2960×1440 piksel çözünürlüğünde, 531 ppi ve 18.5:9 oranında Super AMOLED ekran
 • İşlemci: Exynos 9810
 • GPU: Samsung Exynos 9810 Octa işlemci
 • RAM: 6GB LPDDR4x RAM
 • Dahili Depolama: 64GB, 128GB ve 256GB dahili depolama alanı seçenekleri
 • Artırılabilir Depolama: 400GB’a kadar microSD hafıza kartı desteği
 • Ön Kamera: 8 MP çözünürlüğünde ve f/1.6 değerinde ön kamera
 • Arka Kamera: 12 MP çözünürlüğünde ve f/1.6 diyafram değerinde + 12 MP çözünürlüğünde ve f/2.4 diyafram değerinde OIS destekli çift arka kamera
 • Batarya: 3500mAh dahili batarya
 • İşletim Sistemi: Android 8.0 Oreo mobil işletim sistemi sürü (Android 8.1 güncellemesi gelecek)
 • Ölçüler: 157.7×73.8×8.5 mm boyut
 • Bağlantı Özellikleri: USB Type C 1.0 (USB 3.1), Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 ac, NFC, Wi-Fi Direct, LTE Cat. 18
 • Öne Çıkan Özellikler: IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık, parmak izi okuyucu sensör, Irıs tarama özelliği Always-on yani her zaman açık ekran teknolojisi, Dolby Atmos Sound desteği
 • Renk Seçenekleri: Mor, siyah ve mavi
 • Galaxy S9 Fiyatı: 990 Euro – Türkiye 64GB fiyatı: 5199TL
 • S9 Satışa Çıkış Tarihi:16 Mart 2018

Galaxy S9 & Galaxy S9 Plus arasındaki farklar

galaxy s9 ve galaxy s9 plus

Detaylara geçmeden önce fiyatlandırma konusundaki şu haberimize bakabilirsiniz: Galaxy S9 Türkiye Fiyatı Belli Oldu Daha önceki serilerde normal ve Plus olan modeller arasında, sadece dahili batarya kapasitesi ve ekran boyutu dışında herhangi bir farklılık bulunmuyordu. Lakin bu defa tıpkı Apple’ın normal ve Plus olarak isimlendirdiği modeller arasındaki farklılıklar gibi önemli detaylar ayrıştırmaya gidilmiş. Bunların arasında en önemli farklılık, kamera noktasında kendini belli ediyor. Galaxy S9 kamerası ve Galaxy S9 Plus kamerası arasında ciddi sayılabilecek farklılıklar bulunuyor.

Galaxy S9

Tahmin edilebileceği gibi diğer farklılıklar ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Ekran boyutu: S9 modelinde 5.8-inç iken, S9 Plus modelinde 6.2-inç büyüklüğünde ekran
 • Batarya boyutu: S9 modelinde 3000mAh kapasitesinde dahili batarya kullanıyorken, S9 Plus modelinde 3500mAh kapasitesinde dahili batarya kullanılıyor.
 • Kamera: S9 modelinde tek arka kamera yer alıyorken, S9 Plus modelinde çift arka kamera sensörü yer alıyor.
 • RAM: S9 Plus modelinde depolama alanı seçeneklerine göre 6 GB bellek tercihi yapılabiliyorken, bu seçene S9 tarafında 4 GB RAM ile sınırlı kalıyor.

En dikkat çeken detay ise, normal modelde yer alan tek arka kameraya kıyasla, Plus modelinde yer alan çift arka kamera oluyor.

galaxy s9 ve galaxy s9 plus

İşlemci ve diğer teknik detaylarda, her iki model arasında herhangi bir farklılık bulunmuyor. İşlemci konusundaki farklılık, daha önceki yıllarda olduğu gibi ülke bazında gerçekleştirilecek. Amerika ve Çin pazarında Qualcomm Snapdragon 845 mobil yonga seti tercih edilecek iken, Avrupa’da ve ülkemizde, Samsung tarafından geliştirilen ve üretilen Exynos 9810 mobil yonga seti yer alacak.

Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9 Plus

Şu an için elde edilen bilgilere göre daha önce benzeri olmayan bir şekilde, Exynos 9810 işlemcisinin, Snapdragon 845 karşısında performans konusunda daha avantajlı olduğu deneyimleniyor.

galaxy s9 ve galaxy s9+

Galaxy S9 Plus & Galaxy S9 kamera özellikleri

Samsung, S9 Plus modeli ile birlikte çift arka kamera yapısına geçiş yapıyor ve ikinci arka kamera sensörü ile birlikte 2x optik zoom yani 2x optik yakınlaştırma yeteneği sunuyor.

Galaxy S9 Plus kamera

52mm formatında olan bu ikinci arka kamera sensörü, tıpkı Apple’ın iPhone X modelinde olduğu gibi optik yakınlaştırma sunacak. Ancak tüm çift kameralı akıllı telefonlarda olduğu gibi bu detay, optik bir yakınlaştırmadan daha çok 52mm sensörün getirdiği bir yakınlaştırma şeklinde sunulacak. Ağır çekim konusunda Samsung’un ciddi bir iyileştirme yaptığını da söylemek mümkün. Her iki modelde de 960 kare-saniye ağır çekim modu bulunuyor.

 • 720p çözünürlükte 960fps
 • 1080p çözünürlükte 240fps
 • 4K Ultra HD çözünürlükte 60fps

Galaxy S9 ağır çekim

Video kayıt yetenekleri dikkate alındığında ise ön kamera tarafında 1440p çözünürlüğünde video kaydı gerçekleştirilebiliyor. Arka kamera tarafında ise 1080p çözünürlüklü ve 2160p çözünürlüklü HDR video kaydı gerçekleştirmek mümkün hale getirilmiş.

galaxy s9 diyafram değişimi

En dikkat çeken detay ise şüphesiz değişkenlik gösterebilen diyafram değeri oldu. Her iki modelin arka kamerasında da değişken diyafram özelliği, akıllı telefon kameralarında önemli bir yenilik olarak kendini göstermiş oldu. f/2.4 ile f/1.5 arasında değişim yapılabiliyor.

Galaxy S9 ekran özellikleri

galaxy s9

Öncelikle belirtmek gerekirse her iki modelin ekran koruma yeteneği, Corning Gorilla Glass 5 ile birlikte sağlanıyor. Gorilla Glass 5 ile birlikte hem çiziklere hem de çatlaklara karşı daha fazla dayanıklılık sunuyor. Sadece ekran için değil, GG5 korumasının arka yüzeyde de yer aldığını söylemekte fayda var.

Galaxy S9 Plus

Elbette ki bu durum, sadece firma tarafından getirilen iddialar ile sınırlı kalıyor. Nitekim her iki modelin ekranı da özellikle kırılmalara ve çatlaklara karşı çok önemli bir koruma sunamayacaktır. İki modelin de aynı ekran çözünürlüğünü sunduğunu söylemek mümkün. 2960×1440 piksel çözünürlüğündeki ekranlar, 5.8-inç ve 6.2-inç olmak üzere farklılaşıyor.

Galaxy S9

Lakin belirtildiği gibi ekran teknolojisi ve ekran çözünürlüğü, her iki modelde de aynı tutulmuş. İki model de 2960×1440 çözünürlüğünde Super AMOLED ekran teknolojine sahip. Bunlara ek olarak sanal home tuşu tarafında, 3D Touch benzeri basınca duyarlı özelliğin sunulduğunu da ifade etmek gerekiyor. Lakin genel anlamda Apple’ın 3D Touch teknolojisine benzer bir kullanım şekli, en azından şu an için bulunmuyor. Ekran oranı her iki model için de 18.5:9 olarak sürdürülmeye devam ediyor.

Samsung tarafından yeni modellerin resmi olarak tanıtılmasından çok daha önce, tasarım tarafında çok büyük değişiklikler sunulmayacağı ifade edilmişti.

Galaxy S9

Nitekim yeni modeller, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerine oldukça benziyor. Elbette ki kullanıcı deneyimini iyileştirecek detaylar atlanmamış. Bu bağlamda S8 ve S8+ ile en çok eleştirilen konular arasındaki parmak izi okuyucu sensör konumlandırmasının değişikliği, yeni üyeler ile farklılaştırılmış.

Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9 Plus

Artık arka yüzeyde konumlandırılan parmak izi okuyucu sensör, arka kameranın yanında değil, arka kameranın altında konumlandırılıyor. Dikey hizalanan arka kamera ile birlikte artık parmak izi sensörüne erişim, daha önceli modellere kıyasla çok daha kolay olacak. Bu konu ile ilgili ek bir paragraf açmak gerekirse, Plus modelinin daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Zira dikey olarak hizalanan çift arka kamera, parmak izi okuyucusunu orta yüzeye daha da yaklaştırıyor.

Galaxy S9 Plus

Nitekim erişim anlamında daha iyi bir kullanım şekli vaat ettiği söylemek mümkün. Dolayısıyla iki model arasında fark listesine, bu ince detayı da eklemek mümkün olabilir. Ekran çerçeveleri, boyutlar ve tuş konumlandırmaları konusunda çok dikkat çeken farklı detaylar yer almıyor. Daha önce de ifade edildiği gibi Samsung, bu defa sadece kullanıcı deneyimini iyileştiren ve donanım güncellemesi yapılmış yeni Galaxy modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkmayı tercih etti. Dolayısıyla Galaxy S9 özellikleri epey konuşuluyor olacak ancak sadece performans ve kamera başlıkları ile sınırlı kalacak.

galaxy s9

Ayrıca USB Type C ile birlikte, halen daha 3.5mm kulaklık girişi kullanımının devam ettiğini söylemek gerekiyor. Bu konuda Samsung, bir süre daha 3.5mm ile devam edecek gibi görünüyor.

Iris tarama özelliği

Yeni modeller ile birlikte biyometrik güvenlik tarafında da iyileştirmeler yapılmış.

galaxy s9

Hem parmak izi okuyucu hem de geliştirilmiş iris tarama teknolojisi ile birlikte, çok daha verimli bir biyometrik güvenlik sistemi kullanıcılara sunuluyor olacak gibi görünüyor. Daha önce gelen yüz tarama özelliği konusundaki kullanıcı şikayetleri, yeni model ile birlikte son bulacak gibi görünüyor. Bu konudaki detaylar, Galaxy S9 inceleme çerçevesinde aktarıyor olacağız.

Samsung DeX & Bixby Live & AR özellikleri

Samsung tarafından geçtiğimiz yıl kullanımı artan DeX özelliği, yeni modellerde de devam ediyor. Akıllı telefonu DeX aksesuarı ile birlikte PC konseptine yaklaştırarak kullanma imkanı sağlayan bu özellik, yeni nesil cihazlarda da geliştirilmiş.

galaxy s9

Bixby Live özelliği ile birlikte ise herhangi bir yazı, kamera yardımı ile okutularak çevrilebiliyor veya farklı görseller, çeşitli yönlendirmelere imkan sağlayabiliyor. Bu defa Samsung’un bu iki konudaki yaklaşımı, daha çok kurumsal alana kaydırılmış gibi görünüyor. İş dünyasında daha aktif kullanılması adına yapılan iyileştirmeler, böyle bir yaklaşım olduğu sinyallerini veriyor.

galaxy s9

AR tarafında ise kamera yardımı ile görüntüleri interaktif bir hale getirmek mümkün olmuş. Örneğin bir sisteme takılı kabloların, hangi amaçla veya hangi isme sahip olduğu gibi açıklamalar, doğrudan kamera üzerinden görüntülenebiliyor.

Galaxy S9 AR Emoji özelliği

Samsung, yeni Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modelleri ile birlikte AR Emoji özelliğini de kullanıma sundu.

Galaxy S9 AR Emoji

Bu özellik, Apple’ın iPhone X modelinde kullanıma sunduğu Emoji özelliği ile benzerlik gösteriyor. Lakin bu defa standart emojilerden ziyade, farklı detaylara yer verilmiş.

Galaxy S9 Plus ve Galaxy S9 AR Emoji

Böylece emoji konusunda da yeni bir adım, Android tarafında Samsung tarafından atılmış oldu.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here