Galaxy S8 ve iPhone 8, IP68 Sertifikası ile Gelecek!

Yeni gelen iddialara göre hem Galaxy S8 hem de iPhone 8 modelleri, IP68 sertifikasına sahip olacak ve suya dayanıklılık konusunda iddialarını gösterecek!

galaxy-s8-iphone-8

2016 yılının en çok merak edilen iki akıllı telefon modeli olan Galaxy S8 ve iPhone 8 modelleri ile ilgili her iki modele yönelik bir iddia geldi. Buna göre iPhone 8 ve Galaxy S8 modelleri, IP68 suya ve toza dayanıklılık sertifikasına sahip olacak.

iPhone 8 ve Galaxy S8 IP68 sertifikasına sahip olacak!

iphone 7 su geçirmezlik

Aslında Samsung, Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modelleri ile birlikte IP68 sertifikasını almış ve suya ve toza karşı dayanıklılığını tescillemişti. iPhone 7 ve iPhone 7 modellerinde de IP67 sertifikası kullanılmış ve iPhone tarafında da suya ve toza karşı dayanıklılık sunulmaya başlamıştı. Yeni gelen bilgiye göre ise her iki model de tasarımsal anlamdaki değişimlerine rağmen, IP68 sertifikası ile suya dayanıklılıklarını tescillemeye devam edecek. iPhone tarafından ise bir basamak daha atlanarak IP68’e geçilmiş olacak.

IP67 ve IP68 sertifikalarının farkları!

Ortaya atılan bu iddiadan sonra IP67 ve IP68 sertifikalarının aslında tam olarak ne olduğuna açıklık getirmek gerekirse IP67, 1 metre derinlikte ve yaklaşık 30 dakikalık bir süre boyunca suya dayanıklılık anlamına geliyorken IP68, 1 buçuk metre derinlik ve yarım saat boyunca dayanıklılık vaadi anlamına geliyor.

Dolayısıyla, her ne kadar suya ve toza karşı dayanıklılık anlamına geliyorsa da IP67 ve IP68, su geçirmezlik anlamına gelmiyor.

Apple tarafından bir örnekle son vermek gerekirse Apple, yeni Apple Watch Series 2 ile birlikte, tam anlamıyla bir su geçirmezlik vaadi ortaya çıkmıştı. Nitekim, Apple’ın iddialarına göre Apple Watch Series 2, 50 metre derinliğe kadar su geçirmezlik sunuyor. Bununla birlikte Apple, hoparlör çıkışında biriken su atılımı için de özel bir titreşim sistemi geliştirdiğini vurgulamıştı.

Anlaşılan o ki Apple, Apple Watch tarafındaki bu su geçirmezlik iddiasını, iPhone 8 ile getirmek yerine bir tık daha üst seviyeye çıkarmış olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here