Samsung’un, Eylül ayında başlattığı Galaxy Note 7 değişim kampanyası, deyim yerindeyse büyük bir hüsran ile sonuçlandı. En nihayetinde de Samsung, dünya genelinde Galaxy Note 7 satışlarını durdurma kararı aldığını açıklamakla kalmadı, cihaza sahip olan kişileri de cihazlarını kullanmamaları yönünde uyardı.

Galaxy Note 7

Peki, Samsung gibi dev bir firma ve 2 aylık Galaxy Note 7 mücadelesinin hüsranlı sonu, Samsung imajı üzerinde nasıl bir etki bıraktı?

2 aylık mücadele ve hazin son!

Galaxy Note 7

Galaxy Note 7 patlama olaylarından öncesine, yani büyük şaşalı tanıtımına dönmek gerekirse Samsung, Galaxy Note 7 lansmanında getirdiği yenilikler ve tasarım detaylarıyla, zaten Android dünyasının en çok beğenilen akıllı telefon ailesi Note serisini, daha da yukarı taşımış ve birçok kesim tarafından olumlu geri dönüşler almayı başarmıştı.

Öyle ki Galaxy Note 7, kimilerine göre “en iyi akıllı telefon” yakıştırması bile almayı başarmıştı.

Galaxy Note 7

Söz konusu bu şatafatlı durum, ta ki Galaxy Note 7 tüm dünyada satışa sunulmaya ve ilk 2 buçuk milyon satışına ulaşıncaya kadar devam etti.

Galaxy Note 7 için ilk çanlar çalmaya başladı!

İlk etapta, medyada kullanıcı destekli Galaxy Note 7 modelinin çok fazla ısındığı, dahası alev alarak patladığı haberleri yayınlanmaya başladı.

Galaxy Note 7

Pek tabii, ilk gelen bu haberlerin sansasyon amacı ile üretilen asparagas haberlerden olduğu düşünüldü. Lakin, Galaxy Note 7 patlama haberlerinin 35 örneği geride bırakması, Samsung’un konuya müdahil olması ile devam etti.

Galaxy Note 7

En nihayetinde Samsung, söz konusu bu Galaxy Note 7 patlama olaylarının doğru olduğunu ve batarya üretim sürecince yaşanan çok nadir bir hatadan yani bataryanın anot ve katot uçlarının temasından dolayı yaşandığını belitti. Akabinde, Samsung, 2 buçuk milyon Galaxy Note 7 modelini geri çağırdığını ve sorunlu olan bu ürünlerin, yenileri ile değiştirileceğini taahhüt etti.

Samsung’un Galaxy Note 7 patlama sorununu kabul etmesi ve değişim sürecini başlatması ise, apayrı bir serüven haline geldi. Zira, hali hazırda Galaxy Note 7 modelini satın almış kullanıcılar, nedeni bilinmez ancak ürünlerini Samsung’a geri götürmekte hevesli olmadı.

Bu süre zarfında da, çok çarpıcı olaylar yaşandı. Öyle ki Galaxy Note 7 modelini şarja bırakıp evinden ayrılan kişinin evinin yanması, arabada patlayan Galaxy Note 7’nin de aracı aleve vermesi örnekleri medyada yer aldı.

Galaxy Note 7

Samsung için değişim işlemlerinin tamamlanmaya başlaması ve sorunu giderilmiş/yenilenmiş Galaxy Note 7 modellerinin satışa çıkması soruna gidermeye başlamışken, işin rengi daha da koyulaşmaya başladı.

Yenilenmiş Galaxy Note 7 modelleri de patladı!

Galaxy Note 7

Yenilenen cihazlar için Samsung, hem kutu hem de Google işbirliği ile Galaxy Note 7’nin şarj sembolünü yeşil hale getirdi. Ancak, yenilenen Galaxy Note 7 modellerinin de patlama ve yanma sorununu devam ettirdiğine ilişkin örneklerin artması ve doğrulanması, en sonunda Samsung’u pes ettirdi ve Galaxy Note 7 satışları resmi olarak durduruldu.

Peki, tüm bu süreç Samsung’a neye mal oldu?

Galaxy Note 7’nin bu noktalara gelmesi, somut olarak Samsung’un hisselerinde ciddi bir düşüş yaşanmasına vesile oldu. Lakin, daha da önemli bir kayıp ve zedelenme var ki, o da Samsung’un imajı…

Galaxy Note 7

Şu an için Galaxy Note 7’nin geleceğine ilişkin bir açıklama yer almıyor. Akıllardaki en büyük mizahi soru ise, yeni Galaxy Note 8 modelinin tanıtımında “patlamayanını yaptık” açıklamasının mı yer alacağı oluyor. Zira, kullanıcıların yeni Note serisi ve belki de yeni S serisi modellere yaklaşımı, Note 7 örneğine çağrışım yaparak satın alma kararında etki gösterebilir.

Öyle görünüyor ki Samsung, şimdiye kadar yaptığı en iyi akıllı telefon modelinde, baltayı taşa vurmuş oldu. Şu an için satışlar durduruldu. Peki, bundan sonra ne mi olacak? Hiç şüphe yok ki Samsung, zedelenen ve mizahi alanlara konu olan Galaxy Note 7 ile ilgili tatmin edici bir çalışma yapmak için üstüne düşeni yapacaktır veyahut yapmalıdır.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here