Füze Savunma Sistemi İçin Başarılı Test!

On yıllardır üzerinde pek çok test yapılan füze savunma sistemi meyvelerini vermeye başlıyor. Son yapılan test oldukça başarılı!

fuze-savunma-sistemi

Bir füzeyi fırlatmak kolaydır ancak bir füzeyle başka bir füzeyi vurmak modern askeri mühendislikteki en büyük zorluklardan bir tanesidir ve bu onlarca yıldır böyledir. Bugün ise Pentagon ICBM benzeri bir hedefe balistik füze durdurucusu attı ve onu uzayda parçalamayı başardı ve savunma sanayii gelişmelerine yeni bir adım daha ekledi. Bu da programa harcanan milyarlarca dolardan sonra gelen büyük ve etkileyici bir başarı ve füze savunma sistemi anlamında atılan önemli bir adım.

Füze savunma sistemi bugün ne yaptı?

Bugün yapılan test, başta Füze Savunma Ajansı ve ABD Hava Kuvvetleri 30. Kanadı olmak üzere Savunma Bakanlığı içindeki birkaç grup tarafından gerçekleştirildi. Marshall Adaları’ndan ICBM benzeri bir kukla füze fırlatıldı ve Pasifik Okyanusu’nda olduğu tahmin edilen sensörler sisteme gerekli bilgileri aktardı. Sonrasında ise sistem izleme bilgilerini alarak kukla hedefe füze fırlatmak için bir plan çizdi.

Kukla hedefin tamamen yok olması için testte atmosferik öldürme aracı kullanıldı. Tüm bunlarla birlikte testin maliyeti tam 244 milyon dolar oldu. Ancak Füze Savunma Dairesi müdürü Koramiral Jim Syring, bu sistemin vatan savunması açısından hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi. Testin başarılı olduğunu söyleyen Syring, gerçek bir tehdide karşı caydırıcı bir sistem geliştirildiğini de ekledi.

fuze-savunma-sistemi

Füze savunmasının kökeni nedir?

İlk balistik füzeler 2. Dünya Savaşı’nda geleneksel patlayıcılar ile birlikte kullanıldı. Soğuk Savaş döneminde ülkeler nükleer savaş başlıklı balistik füzeler yaratma potansiyelini fark ederek bu silahları geliştirmeye başladı. Bu silahların en uzun menzilli olanı Kıtalararası Balistik Füzeler ya da diğer adı ile ICBM’ler korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı.

Hızla yol kat edebilen bu silahlar ülkedeki pek çok şehre zarar verebilecek ve milyonlarca insanı öldürebilecek düzeydeydi. Bu silahlardan binlerce üretildi ve on yıllarca kapsamlı bir şekilde yürütülen stratejik düşünceler sonucunda ülkelerin birbirlerini vurmasını engelleyecek silahlar üretilmeye başladı.

Nükleer bir silahı durdurmak için yine bir nükleer silah kullanmak 1960lı yıllarda normal bir savaş fikriydi ancak o kadar kolay anlaşılamadı. Sonrasında bu iş için yapılacak testler yasaklandı. Bunun yerine de füzeyi tespit ederek onu durdurabilecek bir yöntem keşfedildi. Buna da füze savunma sistemi adı verildi. Yıllardır füze savunma sistemleri test ediliyor ancak bu testler hala yeterli değil.

Şu an için hala test aşamasında olan bu sistem gün geçtikçe gelişiyor ancak elbette gerçek bir saldırı yapılan testlerden çok daha karmaşık olacak. Üstelik testlerin maliyetinin yüksek olması da bir dezavantaj. Ancak yine de uluslar bu konuda çalışmalarını sürdürüyor ve ileriki süreçte daha etkili sonuçların alınacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here