Fribo Robot ile Tanışın!

Fribo robot, günlük yaşama katkı sağlamaya geliyor.

ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde yalnız yaşayan insanların sayısı her geçen gün artıyor ve bu kesinlikle iyi bir gelişme değil.

Yalnızlık ve izolasyon hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için kötüdür. Bu nedenle toplumları nasıl bir araya getirebileceğimizi düşünmek önceliklerimiz arasında yer almalıdır.

Bu noktada Robot Frida büyük işler başaracak gibi görünüyor.

Karşınızda Fribo Robot!

Koreli araştırmacılar da yalnız yaşamanın insanlar için büyük dezavantaj oluşturduğu düşüncesinde ve bu yolda bir adım atarak Fribo adlı bir robot prototipi geliştirdi. Bu robot genç insanları birbirini araması ve mesaj atması için teşvik ediyor. Diğer ev tipi robotların aksine Fribo’nun sosyal bir robot olması değil, insanları sosyalleştirmeye çalışması hedefleniyor.

Fribo, bir grup arkadaşın evine yerleştirilerek sanal yaşam alanı yaratıyor ve fiziksel olarak kendini izole eden kişileri bir araya getiriyor. Peki, bunu nasıl yapıyor?

Nasıl çalışıyor?

Fribo tüm bunları kişilerin evlerindeki aktiviteleri dinleyerek onları konuşma ya da chat uygulamalarına yönlendirerek yapıyor. Mikrofonlar ve sensörler pek çok ev faaliyetini tanıyabiliyor.

Fribo Robot

Örneğin biri eve geldiğinde, ışıklar açıldığında, buzdolabı kapağı açıldığında ya da süpürge çalıştırıldığında mikrofon ve sensörler bunları ayırt edebiliyor.

Sonrasında bu bilgileri grubun diğer üyeleri ile anonim olarak paylaşıyor. Örneğin “Oho! Arkadaşın kapıyı açtı, biri eve mi geldi?” gibi cümleler kuruyor.

Bu mesajı alan grup üyeleri grup sohbeti yazabiliyor ya da Fribo’larının yanına iki kez vurup yanıt verebiliyor.

Fribo’ya iki kez vurarak yanıt verildiğinde bu direkt mesaj olarak diğerlerine gönderiliyor. Ayrıca kullanıcılar üç kez alkışlayarak Fribo Robot ile kalıp bir mesaj gönderme olanağına da sahip. Yani sadece alkışlayarak karşınızdakine “Hoş geldin” demeniz mümkün.

Robot Fribo, diğer insanların aktiviteleri hakkında bilgi edinerek iletişimi güçlendirecek olan yepyeni ve ilginç bir kavram olarak nitelendirilebilir. Sosyalleşmek için kullanılan diğer platformlardan farklı olarak buradaki hedef kitle çok daha küçük.

Fribo Robot gençler üzerinde denendi!

Geçtiğimiz ay Uluslararası İnsan Robotu Etkileşimi Konferansı çerçevesinde sunulmuş olan Fribo, bir ay boyunca dört grup genç insan üzerinde test edildi ve araştırmacılar bu gençler ile pek çok görüşme yaptı. Bir katılımcı arkadaşlarının ne yaptığını hayal edebildiğini ve sanki onlarla aynı evde yaşıyormuş gibi hissettiğini ifade etti.

Fribo’nun günlük rutinini değiştirdiğini belirten katılımcı, normalde geç uyandığını ancak arkadaşlarının erken uyandığını fark ettiğinde artık güne onlarla birlikte erken başlamak istediğini sözlerine ekledi.

Ev robotu Fribo genel olarak olumlu yorumlar aldı. Genel olarak katılımcılar görüşmeler boyunca Fribo’larına kendilerini oldukça yakın hissettiğini söyledi.

Hatta bir katılımcı normalde yüksek sesle söyleyemediği şeyleri robotuna söyleyebildiğini ifade etti. Ancak bütün geri bildirimler olumlu yönde değildi.

Araştırmacılar Fribo’nun Koreli araştırmacılar tarafından tasarlandığı için diğer kültürlere uymayabileceğinden bahsediyor olsa da bunun küçük bir olumsuzluk olduğunu söylüyor. Bugüne kadar hep teknolojinin insan ilişkilerine zarar verdiğinden ve onları ayırmaya başladığından bahsettik. Ancak Fribo robot ile ortaya çıkan bu yeni gelişme sayesinde insanları bir araya getirmek mümkün olabilir.

Elbette kişisel asistanların yaygın hale gelişi ve insanların yalnız yaşamaya başlayışı yeni toplum türlerinin nasıl oluşacağı konusunda bazı soru işaretleri yaratıyor ancak Fribo gibi robotlar bu sorunları çözmemiz konusunda bizlere ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Bu ve buna benzer diğer tüm haberler için şu kategorimize bakabilirsiniz: Robot Haberleri ve İncelemeleri | Haber Tekno

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here