FreeDOS Nedir, Nasıl Bir İşletim Sistemidir?

FreeDOS

FreeDOS, DOS temelli bir işletim sistemidir. FreeDOS laptop satışları, genel olarak fiyat konusunda avantajı ile birçok kullanıcı tarafından tercih sebebi oluyor. “FreeDOS nedir, nasıl işletim sistemi kurulur?” gibi soruların detaylı yanıtları ile birlikte, siz de satın alma kararı öncesinde tüm detayları edinebilir ve en doğru tercihi yapabilirsiniz.

FreeDOS, daha önce de belirtildiği gibi DOS temelli bir OS yani işletim sistemidir. İlk olarak 1994 yılında kendini gösteren bu OS, en çok 1999 yılından sonra kendinden sıkça söz ettirmeye başladı. Microsoft tarafından 1999 yılında MS-DOS sistemini sonlandırmasından sonra, DOS temellini yaşatmak adına açık kaynak olarak isminden çokça söz ettiren FreeDOS, o günlerden bu güne kadar gelmeyi başardı.

FreeDOS

FreeDOS bilgisayar, günümüzde halen daha aktif satışları devam ettirilen paketler arasında yer almaktadır. FreeDOS notebook tercihlerinin yapılmasının altında yatan temel sebep ise, elbette ki fiyat oluyor. Bunun temel sebebi, Microsoft’un Windows işletim sistemi için üreticilerden aldığı lisans ücretinin, bu platformda olmamasıdır.

Lisans ücretinin aradan kaldırılması ile birlikte üreticiler, FreeDOS PC fiyatlandırması konusunda çok daha rekabetçi olabiliyor. Genel itibariyle sektördeki önemli üreticiler, orta ve alt seviyede yer alan modellerinde böyle bir strateji izlemeyi tercih etmektedir. Bu stratejinin gayesi de bir nebze de olsa fiyat konusunda daha da alt seviyelerde bir duruş sergilemektedir. Kimi durumlarda ise aynı modelin, iki farklı şekilde siparişlere açıldığı durumlarla da karşılaşılmaktadır. Lakin Windows işletim sistemi kullanmak isteyen kullanıcılar, bu noktada çok dikkatli olmalıdır.

FreeDOS ile Windows arasındaki fark

FreeDOS işletim sistemi, daha önce de ifade edildiği gibi DOS temelli bir OS yani Operating System’dir. Söz konusu günümüzün Linux, macOS ve Windows işletim sistemi duyurulduğunda, bu işletim sisteminin nerede ise kıyaslanamayacak bir seviyede olduğunu söylemek gerekiyor. “FreeDOS iyi midir?” diye soracak olursanız, ne yazık ki hem ofis işleri, hem oyun hem de günlük kullanımda FreeDOS tamamıyla işlevsiz kalmaktadır. Öyle ki alışılmış arayüz ile bile bu işletim sisteminde karşı karşıya kalmak bile mümkün değildir. FreeDOS Windows 10 karşısında ise ne yazık ki güncel konularda herhangi bir karşılaştırmaya bile alınabilir durumda değildir.

FreeDOS laptop satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

FreeDOS bilgisayar tercihlerinin temel sebebinin, fiyatlandırma stratejisi olduğunu ifade etmiştik. Ancak arada oluşan bu fiyat farkı sebebi ile satın alma kararı vermeden önce, farklı noktaları da hesaba katmak gerekiyor. Genel itibariyle Windows 10 işletim sistemli dizüstü bilgisayar modelleri ile söz konusu işletim sistemli modeller arasında, 200-600 TL bandında yer alan bir fiyat farkı bulunmaktadır.

Elbette ki bu aralık sabit değil ve kimi markaların kimi modellerinde çok daha farklı seviyelerde olabilir. Ancak daha önce de ifade edildiği gibi günlük ilerden ofis kullanımına kadar hiçbir senaryo, FreeDOS işletim sistemli laptop modelleri ile karşılaştırılamaz. Nitekim bu gerek dizüstü gerekse de masaüstü bilgisayarları satın aldıktan sonra, farklı bir OS ihtiyacı ortaya çıkacaktır.

FreeDOS

Kimi durumdalar Windows 10’lu bilgisayar modelleri ile olmayan modeller arasındaki fiyat farkı, Windows lisans ücretleri çok daha azdır. Daha sonrasında Windows satın almak isteyen kullanıcılar, en nihayetinde çok daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilir. Üretici firmaların, Microsoft ile özel anlaşmaları bulunmaktadır ve lisans ücretini, bireysel satışlardan çok daha ucuz bir meblağ karşılığında elde etmektedir. Windows lisansı satın almak istemeyen kullanıcılar ise, Linux tarafına geçiş de yapabilir.

Linux, bilindiği gibi açık kaynaklı ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Dolayısıyla güncel OS barındırmayan bir bilgisayar tercihi yapan kullanıcılar, daha sonrasında lisans ücreti ödemeden, Linux tarafına geçiş yapabilir. Lakin bu noktada da çok dikkatli olmak gerekmektir. Linux tarafında, Windows tarafındaki birçok yaygın yazılım bulunmamaktadır ve kullanım şekli, belirli yönlerden Windows’a nazaran nispeten daha zordur. Daha çok günlük kullanım için değil de yazılım dünyası ile daha içli dışlı kimseler için Linux kullanımı, daha makul bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir. Tüm bu detayları göz önünde bulundurmadan bilgisayar satın alma kararı veren kullanıcılar, çeşitli problemlerle karşılaşabilmektedir.

Bazı kullanıcılar ise daha uygun fiyatlı olduğu gerekçesi ile bu bilgisayarları tercih ediyor ve daha sonrasında lisanssız Windows kurulumu gerçekleştirme şeklinde bir tavır alıyor. Bu noktada yasal olmayan bir süreç gerçekleştirilmesi söz konusu olduğu için, böyle bir yaklaşım tamamıyla kullanıcıların kendi düşünceleri ile sınırlı kalacaktır. Ayrıca 30 günlük bir deneme sürümünün de Microsoft tarafından sunulduğunu, bu noktada hatırlatmak fayda var. Tercih yapmadan önce deneme sürümünden de faydalanmak mümkündür.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here