Fransa Okulda Telefon Kullanımını Yasakladı!

Okulda Telefon yasak

Okullarda öğrencilerin akıllı telefon kullanımı ile ilgili Fransa’da önemli bir gelişme kaydedildi. Buna göre 2018-2019 eğitim yılının başlaması ile birlikte öğrenciler, okullara telefonları ile birlikte gidemeyecek. Zira yeni yasa ile birlikte artık okulda telefon kullanımı yasaklanmış oldu.

Yapılan açıklamaya göre yürürlüğe giren yeni uygulama ile birlikte 15 yaşında ve daha küçük olan öğrenciler, okulda telefon kullanamayacak. Genellikle okula telefon getirmemeleri gerekiyorken, belirli durumlarda kapalı halde yanlarında taşıyabilecekler. Belirli durumlarda istisnaların da mevcut olduğuna dikkat çekilirken, herhangi bir neden olmaksızın bahsi geçen yaş grubunda telefon kullanımının önüne geçilmek isteniyor.

Söz konusu bu yasaklamanın gerekçesi olarak ise akıllı telefon bağımlılığı gösteriliyor. En çok da 14-18 yaş aralığında sosyal medya platformlarının da etkisi ile birlikte telefon kullanımının istenilen seviyelerin üzerinde bir hale gelmesi, Faransız Hükümeti’nin de bu konuda bir adım atması ile sonuçlanmış oldu.

Son olarak belirtmek gerekirse söz konusu bu yasaklama, sadece telefonlar için geçerli değil. Hem tablet hem de diğer mobil teknoloji ürünlerinin de okullarda kullanılmasının önüne geçiliyor. Bununla birlikte ihtiyaç durumuna göre bazı okullar, bu uygulamayı belirli ölçülerde değerlendirebilecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here