Foxconn iPhone X

Apple’ın en büyük üretim ortaklarından olan Tayvanlı Foxconn, yeni bir skandal ile gündeme geldi. Financial Times tarafından yayınlanan rapora göre iPhone X üretim sürecinde yer alan stajyer öğrenciler, Çin Hükümeti tarafından belirlenen yasal çalışma sınırlarının çok üstünde yer alıyor. Bununla beraber söz konusu öğrencilerin fazla çalışma saatleri için zorlandığına ilişkin nüanslar da ortaya atılıyor.

Foxconn iPhone X üretiminde sınırları zorluyor!

Altı farklı stajyer öğrencinin Financial Times’a verdiği bilgilere göre öğrenciler, günlük 11 saat çalışıyor ve bu 11 saatlik çalışma saati, Çin’in stajyer öğrenciler için belirlediği yasal çalışma saatinin üstünde yer alıyor.

Yaşları 17 ile 19 arasında değişen ve isimleri açıklanmayan söz konusu bu stajyer öğrenciler, Foxconn’da iPhone X üretim bandında yer aldıklarını belirtiyor ve günde 1200 adet iPhone X kamera modülü montajı gerçekleştiriyor.

Foxconn

Ortaya atılan bu iddialardan sonra Apple ve Foxconn tarafından açıklama da geldi. Buna göre her iki firma da söz konusu durumdan haberdar olduklarını ve bu konuda iyileştirme yapılması gerektiğini dile getirdi. Ek olarak bu öğrencilerin iddia edildiği gibi zorla fazla mesai gerçekleştirmediği, kendi istekleri ile çalışmaya devam ettikleri belirtiliyor.

Lakin Apple, her ne kadar söz konusu bu stajyer öğrencilerin kendi istekleriyle dahi bile olsa yasal sınırdan fazla çalıştırılmaması gerektiğini belirtti. Açıklanan bilgilere göre şu an için iPhone üretim bantlarında 300 bin kişi çalışıyor ve bunlardan 3 bin tanesi ise stajyer öğrencilerden oluşuyor.

Konu ile benzer şekilde daha önce de stajyer bir öğrenci, Foxconn’da iPhone üretim sürecinin nasıl işlediği ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here