Foxconn’un iPhone X Üretim Sürecindeki Çalışma Şartları İyileştirildi!

Foxconn iPhone X üretim sürecindeki stajyer öğrenci çalışma saatleri ile ilgili yeni bir gelişme kaydedildi. İşte tüm detaylar!

Foxconn iPhone X

Geçtiğimiz günlerde Financial Times tarafından ortaya çıkartılan ve HaberTekno.com olarak bizim de aktardığımız Foxconn’daki çalışma süreçleri ile ilgili yeni bir gelişme kaydedildi. Daha önce Foxconn’un iPhone X üretimindeki stajyer öğrencileri fazla çalıştırdığı ve bu çalışma saatlerinin Çin’in yasalarına aykırı olduğu belirtilmişti.

Şimdi de gelen yeni bilgilere göre bu konu ile ilgili iyileştirme gerçekleştirilmiş durumda.

Foxconn’daki çalışanların durumu iyileştirildi!

Tim Cook Tim Cook

Çin’in yasalarına göre stajyer öğrenciler, haftada 40 saatten fazla çalıştırılamıyor. Buna karşın Foxconn’daki iPhone üretim sürecinde yer alan yaklaşık 3 bin öğrenci, bu şartlara aykırı durumda yer alıyor.

Daha önce konuşan 6 öğrenci, günde 11 saatten fazla çalıştıklarını belirtmişti. Bu durumun ortaya çıkmasından sonra Foxconn ve Apple tarafından açıklama yapılmıştı. Şimdi de Foxconn’un yaptığı yeni açıklama, söz konusu olan bu yasalara aykırı çalışma saatlerinin düzeltildiğinin habercisi oldu.

Aslında daha önce de Foxconn’daki çalışanların, ciddi anlamda zor şartlarda olduğuna ilişkin bilgiler gelmişti. Bununla beraber bir stajyer öğrenci tarafından Foxconn’daki iPhone üretiminde çalışanların nasıl şartlarda olduğu aktarılmıştı. Bundan sonraki süreçte Apple’ın en önemli üretim iş ortaklarından olan Foxconn’un, nasıl bir sistem değişikliğine gideceği merak konusu oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here