Fotoğraf Boyutu Küçültme

Fotoğrafların çözünürlüklerinin artması ile birlikte, yüksek boyutlar çeşitli sorunlar da ortaya çıkarmaya başladı. Nitekim kullanıcılar, fotoğraf boyutunu küçültme için çeşitli yöntemler aramaya koyuldu. Fotoğraf boyutu küçültme konusunda çeşitli programlar kullanmak mümkün. Bu programlar ile birlikte hem ölçeklendirme hem de boyutların küçültülmesi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Lakin her daim kullanıcılar, bu programlar ile birlikte işlem yapmak istemiyor ve kolay bir şekilde resim boyutu küçültme işlemi gerçekleştirmek istiyor. Bu bağlam da ne güzeldir ki hem programsız hem de ücretsiz bir şekilde çok fazla görüntü çözünürlüğü kaybetmeden boyut küçültme gerçekleştirilebiliyor.

Programsız fotoğraf boyutu küçültme

Resim boyutu küçültme işlemini programsız yapmak iyi, çok iyi bir online hizmet bulunuyor. Optimizilla ile birlikte Jpeg, JPG dosya boyutu küçültme online bir şekilde yapılabiliyorken, PNG gibi farklı görsel standartlardaki dosyalarda da küçültme işlemi yapılabiliyor. Resim boyutlandırma için bu sistem, kolay bir şekilde kullanılabilir.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

Optimizilla servisinin ücretsiz olarak kullanılabildiğini ve herhangi bir sınırlamanın da olmadığını belirtmekte fayda var. “Optimizilla nasıl kullanılır?” diye merak ediyorsanız, bu makalemizde tüm detaylara yer veriyor olacağız. Lakin öncesinde Optimizilla özellikleri tarafında birkaç detaya da değinmek gerekiyor. Daha önce de belirtildiği gibi boyut küçültme işlemlerinde, meydana gelebilecek en büyük dezavantajlar arasında, çözünürlük kaybı yer alıyor. Resim boyutlarının yüksek seviyelere ulaşması, beraberinde yüksek netlik ve çözünürlük anlamına da geliyor.

Ancak hem paylaşma hem de depolama tarafında yüksek boyutlar, çeşitli sorunlar oluşturabiliyor. Bu noktada Optimizilla’nın vaat ettiği en büyük özellik, boyutların aşağı doğru çekilmesini sağlamasının yanı sıra, çözünürlük tarafında minimum kayıt oluşması olarak açıklanıyor. Optimizilla incelemesi ile birlikte, ortaya atılan bu iddianın pek çok farklı senaryoda geçerli olduğunu da söylemek gerekiyor.

Optimizilla ile görsel boyutu küçültme işlemi nasıl yapılır?

Daha önce de ifade edildiği gibi bu servis, ücretsiz ve online olarak gerçekleştirilebiliyor. Web sitesine girdikten sonra, birçok küçük adım ile işlemi tamamlamak mümkün. Temel olarak çalışma mantığı, fotoğraf sıkıştırma ile boyut kazanımı sağlamak üzerine kurulu gibi görünüyor.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

Siteye giriş yaptıktan sonra, sayfanın ortasında bulunan bölümde yer alan “Upload” veyahut Türkçe kullanıyorsanız “Yükleme” butonuna basılması gerekiyor. Bilgisiyarınızda yer alan görseli, buradan yüklemek gerekiyor. Yüklenecek bu görsel, daha sonrasında boyutu küçültülmüş bir şekilde indirilebilecek. Ek bir paragraf açmak gerekirse tek tek görsel yüklemek yerine, bir defada 20 tane fotoğraf yükelemek mümkün.

Bu görseller sırası ile yükenecek ve işlenecektir. Daha sonrasında da hepsini aynı anda indirilebilir olarak hazırlanıyor. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sistem, görsel işleme tarafına geçiş yapıyor ve işleme sonrasında yeniden boyutlandırılan görseller, indirilebilir hale geliyor.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

İndirme işlemi yapmadan önce sistem, boyutu küçültülmüş görselin önceki ve sonraki halini de hemen aşağıda gösteriyor. Buradan oluşabilecek çözünürlük kayıpları ile ilgili fikir edinmek mümkün olacaktır. Sıkıştırma işlemi tamamlanmadan önce, “Download” yani “İndir” butonu aktif hale gelmiyor. Dolayısıyla işlemin bitip bitmediği, bu butonun aktif olup olmamasına göre değerlendirebilirsiniz.

Birçok farklı durumda, yapılan yüzde bazındaki küçültme işlemlerine rağmen çözünürlük kayıtları, nispeten kabul edilebilir düzeyde kalıyor. Sizler de kendi yüklediğiniz görseli, bu tablodan analiz edebilirsiniz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

Download All yani Hepsini İndir dedikten sonra, sıkıştırılmış bir dosya indirilmeye başlanmış oluyor. Sitenin kendi ismi ile indirilen bu dosyanın içerisinde, boyutu küçültülmüş olarak hazırlanmış fotoğraflar yer alıyor. Fotoğraf isimlerinin sonuna “min” ifadesinin de eklenmiş olduğu dikkat çekecektir. İndirmeden önce yüzde bazında ne kadarlık bir boyut kazanımı olduğuna ilişkin detaylar da aktarılıyor.

Fotoğraf Boyutu Küçültme

Sıkıştırılmış dosyanın açılmasından sonra, boyutu küçülmüş fotoğraflara erişilmiş olacaktır. Görülebileceği gibi kolay bir şekilde fotoğraf boyutu küçültme programsı bir şekilde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Oluşabilecek çözünürlük kayıpları ise kullanıcıların tercihine göre değişim gösterecektir. Bu yöntemle fotoğraf boyutu küçültme Android tarafında da gerçekleştirilebilir. Lakin çeşitli ek uygulamalara gereksinim doğabilir. Mobil tarafda fotoğraf boyutlandırma işlemleri için farklı alternatifler de bulunuyor.

Bu sistem ile birlikte fotoğraf kırpma veya yeniden ölçeklendirme işlemleri ne yazık ki en azından şu an için yapılamıyor. Keza video konusunda da böyle bir imkan sunulmuyor. Sadece fotoğraf küçültme işlemi için kullanılabilir durumda.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here