FBI Uber’e Soruşturma Açtı!

Dünya genelinde Uber ile tartışmalar halen daha devam ederken, Birleşik Devletler'de FBI, Uber'e soruşturma başlattığını duyurdu! İşte detaylar!

FBI Uber

Özel taksi hizmeti olarak değerlendirilebilecek olan Uber, yine farklı bir soruşturma ile gündeme geldi. Bu defa soruşturmayı başlatan kurum, FBI yani Federal Soruşturma Bürosu oldu. WSJ tarafından açıklanan bilgilere göre Uber’in 2014 ve 2016 yılları arasında yürüttüğü “Hell” programı kapsamında, rakip Lyft kuruluşunun bilgileri elde edilmekteydi.

Uber, Lyft sürücülerinin ücretlerini takip ediyormuş!

Açıklanan bilgilere göre Uber, sahte hesaplar hazırlayarak Lyft sürücülerinin aldıkları ücretleri listelemekteymiş. Alınan bu ücretleri kendi servisi ile karşılaştıran Uber, söz konusu Lyft sürücüleri için teklifler de hazırlıyormuş.

FBI Uber

Rekabeti kötü şekilde etkileyen bu sürecin ortaya çıkması ile beraber, FBI’ın New York ofisi tarafından bir soruşturma başlatıldığına dikkat çekiliyor. Şu an için soruşturmanın hangi aşamada olduğu ve hangi bilgilerin somut olarak elde edildiği ile ilgili bilgiler aktarılmış değil. Ancak, eğer ki bahsi geçen bu suçlamalar soruşturma kapsamında ortaya çıkartılır ise, Uber’e karşı ciddi bir tazminat yöneltilmesi işten bile olmayacaktır.

Son dönemlerde Uber hem teknolojik yenilikler hem de kimi skandallar ile sık sık gündeme gelmeye başladı. Bir yandan bazı bölgelerde taksiciler tarafından hoş karşılanmıyor oluşu ile zorlu süreçler devam ederken, bir yandan da rekabeti korumak adına çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Son olarak belirtmek gerekirse daha önce de ülkemizde Uber kullanımlarına ceza kesilmesi ile ilgili gelişmeler gündeme gelmişti.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.