FBI iPhone Touch ID ve Face ID Konusunda Açıklama Yaptı

FBI iPhone Touch ID ve Face ID

FBI yani Birleşik Devletler Federal Soruşturma Bürosu tarafından, ölmüş insanların iPhone şifrelerinin açılması ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Ölmüş kişilerin Touch ID yani parmak izi okuyucu özelliği ile şifrelenmiş olan iPhone modellerinin açılması ve Face ID yani Apple’ın iPhone X modeli ile birlikte kullanıma sunduğu yeni yüz tanıma teknolojisinin bu noktadaki durumu ile ilgili FBI tarafından yapılan açıklama, dikkatleri üzerine toplamış oldu.

iPhone Touch ID özelliği ile şifrelenmiş iPhone’lar, ölmüş sahiplerinin parmak izi okutularak açılabiliyor.

Face ID konusunda ise şu an için böyle bir uygulama mümkün değil gibi görünüyor. FBI iPhone şifre kırma konusunda, anlaşılan o ki çok daha pratik bir yöntem tercihinde de bulunuyormuş.

FBI şifreli iPhone modelleri için ölmüş kişilerin parmak izlerini kullanıyor!

FBI adli tıp uzmanbı Bob Moledor, gerçekleştirdiği bir röportaj kapsamında, şifreli iPhone modellerinin açılması ile ilgili yaptıkları çalışmaları gündeme getirdi.

Yapılan açıklamalara göre şu an için parmak izi okuyucu ile şifrelenmiş olan iPhone modelleri, ölmüş kişilerin parmak izleri kullanılarak açılabiliyor.

FBI iPhone Touch ID ve Face ID

iPhone Touch ID özelliği ile ilgili daha önce de gündeme gelen bu tartışma, anlaşılan o ki ölü bedenlerin ele geçirilmesi ile birlikte aşılabiliyor.

iPhone 5s ve sonrasında iPhone modellerinde kullanılabilen Touch ID sistemi, bilindiği gibi iPhone X modeli ile birlikte kullanımdan kaldırılmıştı.

Keza yapılan açıklamada da henüz daha iPhone X Face ID özelliği ile ölü bedenlerin kullanımı konusunda parmak izi gibi kolay bir işlem gerçekleştirilemediğine dikkat çekiliyor.

Her ne kadar daha önce iPhone X Face ID özelliğinin detaylı bir maske ile açılabiliyor olduğunu (iPhone X Face ID Maske ile Kandırılabiliyor!) aktarmış olsak da anlaşılan o ki bu sistem, yaşayan ve ölü olan kişiler üzerinde de çeşitli analizlerle çıkarım yapabiliyor. Bob Moledor tarafından yapılan bu açıklamalar sonrasında, bu uygulamanın sadece suçlular üzerinde uygulandığı sonucuna varılıyor. Lakin farklı senaryolarda da kullanılıp kullanılmadığı konusunda da soru işaretlerinin ortaya çıktığını söylemekte fayda var.

Son olarak iPhone X ve Face ID detayları ile ilgili şu makalemize de göz atabileceğinizi hatırlatalım: 50 Yeni iPhone X Özelliği

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here