Haber Tekno Sosyal Medya

Fact Check for Yoast SEO Nedir? & Nasıl Kullanılır?

Fact Check for Yoast SEO

İnternet

Fact Check for Yoast SEO Nedir? & Nasıl Kullanılır?

“Fact Check for Yoast SEO nedir ve Fact Check for Yoast SEO nasıl kullanılır?” soruları ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları, Haber Tekno olarak bu makalede bir araya getirdik. Fact Check for Yoast SEO eklentisini yakından tanıyın!

Fact Check for Yoast SEO eklentisi, kısa bir süre önce Yoast tarafından WordPress kullanıcıları için kullanıma sunuldu.

Fact Check for Yoast SEO nedir?” ve “Fact Check for Yoast SEO nasıl kullanılır?” soruları için bu makalemizde bilinmesi gereken tüm detayları bir araya getiriyoruz.

Yoast tarafından atılan bu yeni eklenti Fact Check for Yoast SEO adımı, özellikle haber siteleri için çok önemli bir yere sahip olabilir.

Fact Check for Yoast SEO nedir?

Bir süre önce resmi olarak halihazırda WordPress temelli web sitelerinde Yoast SEO kullanan site yöneticilerine gönderilen tanıtım metni ile kullanılmaya başlayan bu yeni eklenti, doğrudan doğruya beklentilerin aksine SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu için hazırlanmış bir eklenti olarak değerlendirilmiyor.

Google’ın bu yalan haberler ile ilgili çalışmaları ile ilgili detayları, daha önce hazırladığımız şu bağlantıdaki haberden edinebilirsiniz: https://www.habertekno.com/google-yalan-haber-icin-calismalara-basladi-9495

Yalan haber veyahut sahte haber, internet yayıncılığının son dönemlerdeki en büyük problemleri arasında yer almaya başladı.

Gerek Google gerekse de Facebook gibi dev arama motoruları ve sosyal medya platformları, yalan haberler konusunda özel bir çalışma gerçekleştirmeye başladı.

Bu konu ile ilgili olarak söz konusu yeni eklenti, tam da bu konu ile ilgili oluşabilecek sorunları çözmeyi hedefliyor.

Yalan haberler konusunda WordPress kullanan editörler için çeşitli tavsiler sunmaya başlayacak olan bu eklenti, dolaylı olarak Google tarafından alınan sahte haber önlemleri karşısında da ekstra bir önlem olacak gibi görünüyor.

Kısaca bu eklentinin, aslı astarı olmayan haberler için site yöneticilerini ve editörleri çeşitli iyileştirmelere yönlendirmeyi hedefliyor.

Fact Check for Yoast SEO eklentisi nasıl yüklenir?

Fact Check for Yoast SEO eklentisinin, ücretsiz bir çekilde dağıtılan bir WordPress eklentisi olduğunu söylemekle söze başlamak gerekiyor.

Lakin bu yeni eklenti, kendi başına kullanılabilen ayrı bir eklenti olarak hazırlanmamış.

Söz konusu bu eklenti, Yoast SEO eklentisi ile eş zamanlı olarak çalışıyor. Hem ücretsiz hem de Premium versiyonu ile birlikte kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

Şu an için 1.4 Beta sürümü ile kullanıcılara ulaştırılan yeni eklentinin kurulumu ise, olabildiğince kolay tutulmuş.

Fact Check for Yoast SEO

Öncelikle, daha önce de belirtildiği gibi bu eklentiyi kullanmak için, normal SEO eklentisini kullanmak gerekiyor.

Daha sorasında ise firmanın resmi sitesindeki adresten, yayınlanan en son sürümü indirmekle işleme devam ediliyor.

Fact Check for Yoast SEO

İndirilen dosyanın boyutu, en azından şu an için 1 megabayt seviyesine dahi ulaşmıyor.

Dosyanın sıkıştırılmış halini indirdikten sonra, WordPress panel üzerinden Eklentiler > Yeni Ekle bölümüne geçilmelidir.

Fact Check for Yoast SEO

Daha sonrasında ise üst bölümde yer alan “Eklenti Yükle” adımına geçilmelidir.

Buradan “Gözat” butonu ile birlikte, indirilen sıkıştırılmış eklenti dosyası seçilmeli ve ardından “Hemen Yükle” butonuna tıklanmalıdır.

Fact Check for Yoast SEO

Eklentinin boyutu oldukça küçük olduğu için bu işlem, birkaç saniye içerisinde tamamlanmış olacaktır.

İşlem tamamlandıktan sonra eklenti aktif hale getirilmelidir.

Şu an için beta sürecinde olan bu yeni eklenti, yükleme işleminden sonra da fark edilebileceği gibi herhangi bir ek ayar seçeneği sunmamaktadır. En azından beta süresince böyle bir durum söz konusu değildir.

Fact Check for Yoast SEO nasıl çalışır & nasıl kullanılır?

Yeni eklentinin yüklenmesi ve aktif edilmesinden sonra, herhangi bir ek ayar yapmak gerekiyor. Zira bunun için herhangi bir bölüme de yer verilmemiş durumda.

Eklentinin nasıl çalıştığına ve nasıl kullanıldığına geçiş yapılacak olursa, temel amacın editöre haberin gerçekliğini yansıtacak bazı tavsiyelerin aktarılması olduğunu söyleyerek söz başlamak gerekiyor.

Yoast SEO eklentisini kullanan webmaster’ların ve editörlerin alışık olduğu üzere, haberler veya makaleler yazılırken, şeçitli konularda uyarılar ve tavsiyeler yapıldığı bilinir.

Söz konusu olan tavsiyeler arasına, yeni eklenti ile birlikte haberlerin doğruluğunu kullanıcılara yansıtacak ve belki de Google gibi arama motorlarına yansıtacak çeşitli eklemeler yapılması konusunda maddeler dahil olmaya başlayacak.

Şu an için bu maddelerin tam olarak okuyucular mı yoksa arama motorları için mi etken bir rol oynayacağı konsunda net bir açıklama yapılmış değil.

Fact Check for Yoast SEO

Bu maddeler arasında dikkat çeken örnekler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Haber içerisinde bazı URL tiplerinin yer alması
  • Haber içinde çeşitli anahtar kelimelerin yer alması
  • Başlık ile haberin ne derece uyumlu olduğu

Yukarıdaki maddeler başta olmak üzere, içerk analizi bölümünde buna benzer yeni maddelerin yer almaya başladığı görülecektir.

Beta sürecidne olan bu eklentinin gelişim süreci ile beraber daha farklı noktalar ile ilgili yeni tavsiye maddelerinin de ekleneceğini söylemek, yanlış olmayacaktır.

Bunların Haber Tekno olarak yaptığımız analizlere göre, herhangi bir kod yapısı düzenlemesi gerçekleştirilmiyor.

Tam anlamıyla haberlerin doğruyu yansıttığını kullanıcılara ve Google başta olmak üzere arama motorlarına yansıtmak adına üzerinde durulması gereken detaylar, Fact Check for Yoast SEO eklentisi ile birlikte sunulmaya çalışılmış.

İlerleyen dönemlerde bu eklentini çok daha fazla kullanıcıya erişeceği ve bilhassa da WordPress içerik yönetim sistemini kullanmayı tercih eden haber sitelerinin, bu eklentiden çok daha fazla yarar sağlayacağını söylemek mümkün gibi görünüyor.

Yaşanacak yeni gelişmeler ile ilgili haberleri aktarmaya devam ediyor olacağız.

Sizler de yorumlar bölümümüzden, konu ile ilgili düşüncelerinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla İnternet

Üste çık