facebook yüz tanıma

Facebook yüz tanıma yani Facebook facial recognition özelliği, ülkemizde de resmi olarak kullanıma başlandı. Bundan böyle Facebook’ta paylaşılan görsellerde yer alan kişilerin kim oldukları, Facebook yüz tanıma özelliği ile birlikte bulunabilecek ve fotoğraftaki kişi bu durum ile ilgili aksiyon alabilecek.

Facebook Yüz Tanıma özelliği nedir?

Facebook yüz tanıma, Facebook üzerinde paylaşılan tüm fotoğrafların ve videoların içerisindeki yüzlerin, kullanıcılar ile eşleştirilebilmesi olarak lanse edildi. Daha öncesinde görsellerdeki kişilerin yüzlerini tanıyarak, bunlar için etiketleme yapılmasına imkan sağlanıyordu.

facebook yüz tanıma

Yapay zeka temelli çalışan bu sistem, anlaşıldığı kadarı ile çok daha iyi bir noktaya ulaştı ve artık kullanıcıların kendileri ile ilgili tercih yapılmasına imkan sunulabiliyor. İzinsiz paylaşılan ve montaj yapılmış görseller ve videolarda yer alan kişilerin yüzleri, sistem tarafından taranıyor. Eğer taranan bu görseller, Facebook kullanıcılarının profil fotoğrafı veya diğer kendi fotoğrafları ile eşleşiyorsa, sistem tarafından bu durum yüzü eşleşen kişiye bildirebiliyor.

Bu görüntüler herhangi bir video veya fotoğrafta yer alıyorsa, anlık bir şekilde yüzü belirlenen kişiye bildirim gönderiliyor. Eğer bu paylaşım ile ilgili herhangi bir sorununuz yoksa, bildirimleri sadece bilgi almak için kullanabilirsiniz. Ancak bu paylaşımlar sizin için bir sorun oluşturuyorsa, Facebook ile iletişime geçerek konu ile ilgili aksiyon alınmasını sağlayabilirsiniz.

Hem FB hem de Instagram tarafındaki dev görsel ve video arşivi göz önünde bulundurulduğun, yapay zekanın çok ciddi bir arşive ulaşması işten bile değil. Bu kadar fazla veri üzerinde analiz yapan sistem, en nihayetinde başarılı bir şekilde yüz tanıma özelliğini ortaya çıkartabiliyor. Bundan sonra da birçok kullanıcı tarafından izinsiz veya habersiz paylaşımlar için önemli bir hizmet için aktivitesine devam ediyor olacak.

Facebook yüz tanıma özelliği nasıl kullanılır?

Facebook yüz tanıma özelliği, ilk etapta tüm kullanıcılar için açık olarak kullanıma sunuluyor. Ancak beklentiler ile aynı düzeyde olarak tercihleri değiştirmek mümkün. Özelliği kapatmak veya açmak ise oldukça basit tutulmuş. Ancak nasıl kullanıldığı konusuna geçmeden önce küçük bir uyarı yapmak gerekirse her ne kadar Türkiye’de kullanıma açılmış olsa da ne yazık ki ülkemizdeki tüm kullanıcılarda, bu özellik kendini göstermiş değil. Herhangi bir açıklama yapılmış olmasa da daha önceki yeni özelliklerin yayılma sisteminden yola çıkarak, kademeli olarak tüm kullanıcılarda bu özelliği aktif olarak kullanıma geçeceğini söylemek mümkün. Özelliğin varsayılan olarak açık olduğunu ifade etmiştik. Masaüstü tarafında bu özellik için şu adımları takip etmek gerekiyor:

  • Profil
  • Ayarlar bölümü
  • Yüz Tanıma simgesi
  • “Facebook’un seni tanıyabilmesini istiyor musun?” seçeneği

facebook yüz tanıma

Masaüstü web üzerinden profile geçiş yaptıktan sonra, sağ üst köşedeki soru işaretinin sağ tarafında bulunan simgeye ve oradaki Ayarlar bölümüne geçmek gerekiyor. Bu bölümde Dil seçeneğinin hemen altında, “Yüz Tanıma” bölümü kendini gösterecektir.

Bu bölümden “Açık” veya “Kapalı” tercihleri belirlenebilir. Eğer açık olarak işaretli ise, sistem sizin yüzünüzü içeren medya paylaşımlarını, anlık olarak size bildiriyor olacaktır. Eğer kapalı hale getirirseniz, sistem halen daha sizle ilgili taramalar yapmaya devam ediyor. Ancak elde ettiği eşleşen içerikleri, size bildirim olarak göstermiyor. Dolayısıyla bu özelliği açık olarak bırakmak daha iyi bir davranış şekli olacaktır. Elbette ki seçim tamamıyla size bağlı.

facebook yüz tanıma

Mobil tarafta da benzer adımları takip etmek gerekiyor.

  • Profildeki ayarlar bölümü
  • Gizlilik kısayolları
  • Diğer ayarlar
  • Yüz tanıma

facebook yüz tanıma

Daha önce de ifade edildiği gibi eğer sizin profilinizde böyle bir ayar kendini göstermiyorsa, bir süre sonra yer almaya başlayacaktır.

Lakin ne kadar bir süre sonra aktif olacağını söylemek, en azından şu an için mümkün değil. Ancak çok uzun bir süre geçmeyeceğini söylemek, yanlış bir açıklama olmayacaktır. Bu sistem ile ilgili yaşanacak olan yeni gelişmeleri, güncel bir şekilde aktarmaya devam edeceğiz. Aklınızda olan soruları ve kendi düşüncelerinizi, aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Ayrıca daha önce hazırladığımız “Facebook Tanıyor Olabileceğin Kişileri Nasıl Buluyor?” ve “Facebook Sizinle İlgili Neler Biliyor?” makalelerimize de bakabilirsiniz.

1 yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here