facebook-yapay-zeka

Yapay zekanın en başarılı beyinlerinden bir tanesi olan Yann LeCun bu alandaki son gelişmelerin bile bizi süper akıllı makinelere yaklaştırmadığını savunuyor. Onlarca yıldır yapay zeka üzerinde çalışan LeCun, konvansiyonel sinir ağlarının ortak yaratıcılarından bir tanesi. Bu sinir ağları görsel verileri analiz etmede kullanılıyor. Şimdi ise Facebook yapay zeka çalışmalarında onun adını duyuyoruz. LeCun ve ekibinin yazılımı sayesinde her gün görme engelliler için 4,5 milyar yapay zeka çevirisi yapılıyor.

Facebook yapay zeka ve Terminatör’ün bir tutulmasını istemiyor!

Yann LeCun, ürünler üzerinde Mark Zuckerberg’in beklediğinden daha büyük etkileri olduğunu ifade ediyor olsa da yapay zekanın tam olarak gelişmesi için oldukça uzun bir yolları olduğunu söylüyor. Bu noktada yapay zekanın Terminatör ile eşleştiriliyor olması da onu ciddi anlamda rahatsız ediyor. İşte Yann LeCun ile yapılan röportajın kısa bir özeti!

facebook-yapay-zeka

Facebook’un yapay zekasının kendi dilini icat ettikten sonra kapandığı konuşuluyordu. Siz ve meslektaşlarınız bu tarz hikayelere nasıl tepki gösteriyordunuz?

Bunu ilk gördüğümde sadece gülümsedim. Öncelikle bu hikaye sadece bir makalede geçti ve sonrasında olaylar patladı, devamı gelmeye başladı. Ancak bunların hepsi yanlıştı. Bu durum bizim için oldukça öğretici oldu. Medyanın nasıl çalıştığına dair bir fikir edindik ve bu olaya pek çok şekilde tepki verdik. Ben Facebook üzerinden bir gönderi paylaşarak bunun tamamen bir saçmalık olduğunu söyledim ve esprili olmaya çalıştım. Sonrasında pek çok gazeteci ile görüştüm ve bu hikayenin gerçeği yansıtmadığını onlara da açıkladım.

Geçen birkaç yıl içerisinde bu kapsamda çok ya da az şey gördüğümüzü düşünüyor musunuz?

Medya ve halkın bu hikayenin ne kadar farkında olduğunu düşünecek olursak, oldukça az şey gördük diyebiliriz. Eskiden Terminatör fotoğrafı olmadan yapay zeka hakkında hiçbir şey göremiyorduk. Şu anda neyse ki daha az şey görüyoruz ve bunun nedeni de basının olayları dünyaya farklı şekilde aktarması.

facebook-yapay-zeka

Yapay zekanın kapsamını gördünüz ve insanlara vermek istediğiniz mesaj nedir?

Her konuştuğumda şunu tekrar etmeye devam ediyorum: gerçek akıllı makineler inşa etmekten çok çok uzağız. Şu anda yapay zeka ile yapılabilen şeylerin oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok fazla veri toplanması gerekiyor ve gerçekten çok uzun bir yolumuz var. Sadece oyunlarda insanları yenebilen makinelerden bahsetmiyoruz, gelecekte sokaklarda robotlar dolaşmaya başlayacak. Benim düşünceme göre bunlar çok ayrı şeyler.

Şu anda insanların ve hayvanların yapabileceği temel şeyleri bile öğrenebilecek makinelere sahip olmaktan çok uzağız. Elbette pek çok alanda makinelerin insanüstü performansa sahip olduğunu görebiliriz ancak olaya genel istihdam açısından bakacak olursak bir fareye bile yakın değiliz. Ayrıca insanlar yapay zekanın tehlikeli olduğundan bahsedip duruyor. Elbette gerçek riskler var ancak bu riskler Terminatör senaryoları kıvamında değil.

DeepMind, AlphaGo ile yaptığı iş birliğinde oluşturulan algoritmaların bilimsel araştırmalarda kullanılacağını iddia ediyor. Peki, size bu tür bir araştırmayı dünyanın herhangi bir noktasında uygulamak ne kadar kolay olacak?

AlphaGo, takviyeli öğrenme yöntemini kullanıyor. Bu yöntem bir bilgisayarın deneme yanılma yolu ile öğrenmesi olarak tanımlanabilir. Oyunlarda bu yöntemi kullanmak da çok sayıda deneme yapılmasına neden oluyor. Bu noktada AlphaGo’nun en son sürümü olan AlphaGo Zero’nun milyonlarca oyun oynadığını yani deneme yanılma yöntemini kullandığını belirtmek gerek. Ancak bunu gerçek hayatta başarmak son derece zor. Zira oyunları ve gerçek dünyayı bir tutamayız. Bunu başarmanın tek yolu ise kendi iç dünyalarında öğrenerek inşa etmeye başlayan makinelere sahip olmaktır. Bu şekilde makineler dünyayı gerçek zamandan daha hızlı bir şekilde taklit edebilir.

facebook-yapay-zeka

O zaman sizce yapay zeka şu andaki kısıtlamaları aşmak için ihtiyaç duyduğu temel araçları atlıyor mu? Bu konuda Geoffrey Hinton her şeye baştan başlanılması gerektiğini savunmuştu.

Bence bu sözler fazla ve farklı yorumlandı ancak daha fazla basit yapay zeka araştırması yapılması gerektiği düşüncesine tamamen katılıyorum. Makineler üzerinde daha fazla araştırma yapmak ve onların sahip olduğu nitelikleri yapay zeka ile geliştirmemiz gerekiyor.

Evet, yapay zeka çok yol kat etti ve büyük değişiklikler geçirdi. Peki, sizce kısa dönemde tüketicileri neler bekliyor? Facebook’un bu alandaki planı nedir?

Sanıyorum ki sanal asistanlar gerçekten büyük bir şeye dönüşecek. Şu andaki asistanlar biraz pasif durumda ancak bir sonraki adımda öğrenen sistemleri göreceğiz. Facebook yapay zeka araştırmalarında da üzerinde durduğumuz şeylerden bir tanesi bu. Uzun bir metni okuduktan sonra soru yanıtlayabilen bir makine düşünün. Bu işlevin son derece yararlı olacağını tahmin edebilirsiniz.

Sanal asistanların şu anda biraz sinir bozucu olduğunu söylemek mümkün ancak giderek daha yararlı konuşmaya başlayacak. Arka plan bilgisine sahip olacak olan asistanlar insanlar için çok daha fazla şey yapmaya başlayacak ki bu Facebook’un yakından ilgilendiği bir konu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here