Facebook Yapay Zeka Çalışmalarını Durdurdu!

Facebook tarafından yürütülen yapay zeka çalışmaları, dikkat çeken bir gelişme sonucunda askıya alındı. İşte tüm detaylar!

Facebook Yapay Zeka

Facebook tarafından yürütülen yapay zeka – AI çalışmaları ile ilgili çok dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Bu gelişme neticesinde hemen aksiyon alan Facebook, söz konusu çalışmaları askıya almak zorunda kaldı. Bunun sebebi ise yapay zeka çalışmalarında oluşturulan programların, bir süre sonra kendi aralarında iletişim kurmak için farklı yöntemler tercih etmeye başlaması oldu!

Yapay zeka çalışmalarındaki programlar, kendi aralarında farklı dil kullanmaya başladı!

İlk gelen bilgilere göre Facebook, söz konusu yapay zeka çalışmalarında, iki farklı programın kendi aralarında İngilizce konuşmasını temel kılıyor. Ancak çalışmalar devam ederken, bu iki programın kendi arasında İngilizce kalıplarından çıkmaya başladığı fark ediliyor.

Facebook Yapay Zeka

İşin daha da ilginç tarafı ise insanlar için anlamsız olmaya başlayan bu iletişim yolu, her iki program arasında anlaşılabilir olarak algılanıyor. İnsanlar için anlamsızlaşmaya başlayan bu dil, program arasında gayet makul bir şekilde sürdürülüyor.

Aktarılan bilgilere göre bu durumun fark edilmesi ve yapay zekanın kullandığı bu dilin İngilizde’den uzaklaşarak insanlar tarafından anlamsızlaşmaya başlamasıyla beraber, çalışmalara durdurma kararı getirildi.

Facebook’un yapay zeka çalışmalarında yaşadığı bu olay yalanlandı!

Konu ile ilgili ortaya çıkan ilk haberlerden sonra, farklı kaynaklardan durumun böyle olmadığına ilişkin yani yalanlama niteliği taşıyan açıklamalar geldi. İkinci dalgada gelen haberlere göre Facebook’un yapay zeka çalışmaları, farklı bir nedenden dolayı durduruldu. Açıklamalara göre Facebook, iki yapay zekanın karşılıklı konuşmalarında kullanacakların İngilizce dilinin, insanlar tarafından anlaşılabilir olması zorunluluğunu tercih etmedi. Nitekim iki program kendi arasında, insanların anlaması gerektiğini umursamadan, yeni bir dil oluşturmaya başladı.

Facebook Yapay Zeka Çalışmalarını Durdurdu

Dikkatleri çekeceği gibi yapılan bu açıklama da yapay zekanın kendi arasında daha pratik bir dil geliştirmiş olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Bu olaydaki en dikkat çeken nokta da tam olarak yapay zekanın kendi arasında kullanabileceği bir dil türetmesiydi ve bu detay, halen daha yalanlanmış değil.

İki yapay zeka çalışması olan Bob ve Alice arasında geçmeye başlayan konuşmalar şu şekilde:

Bob: I can i i everything else

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Bob: you i everything else

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me to me

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here