Facebook ve Nefret Söylemi

İnsanlar birbiriyle çevrimiçi olarak nasıl konuşacak? Bu Facebook için felsefi bir sorun olduğu kadar aynı zamanda işletimsel de bir sorun. Facebook’un kullanıcıları ile ilgili neler bildiği konusunun tartışmaları bir yana dursun, geçtiğimiz hafta Facebook 2 milyar kullanıcısı olduğunu açıkladı. Dünyada 7,5 milyar insan olduğunu düşünecek olursak tüm dünyanın yaklaşık olarak % 27’sinin sosyal medya ağını kullandığı anlamına geliyor. Akıllardaki en büyük soru ise sosyal medya devinin nefret söylemi hakkında nasıl önlemler aldığı. Ancak Facebook’un bu konuda alacağı önlemlerin yetersiz olacağı tahmin ediliyor.

Facebook’un nefret söylemleri ile ilgili mücadelesi nasıl gidiyor?

Diller zordur. Örnek verecek olursak insan dili üzerinde eğitim gören bir yapay zeka kelimelerin birbiriyle olan ilişkisini bakarak kullanıcıların konuşmalarını kopyalamaya başlar. Aynı kelime ya da cümleler farklı anlamlara sahip olabilir ve bu anlamlar kişilere göre farklılık gösterir. Facebook üzerinde yazılan şeyleri de pek çok yere çekmek mümkün.

Sosyal medyanın günden güne gelişiyor olması kullanıcı sayısının da artmasına neden oluyor ve bu şekilde insanlar sosyal medya üzerinde kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri kanısına kapılıyor. Bu da onları pek çok şiddet ve nefret temalı yazı ya da içerik paylaşmaya yöneltebiliyor. Aslında içinde bu duyguları barındıran kişilerin sosyal medya üzerinden pek çok insanı etkilemeyi başarması da oldukça mümkün görünüyor.

nefret-soylemi

Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi de şüphesiz ki Facebook. Facebook üzerinde gerek ülkesine gerek dışarıya yönelik nefret söylemi barındıran içerikleri paylaşan pek çok kullanıcı görmek mümkün. Özellikle ırkçı ya da cinsiyetçi saldırılara Facebook’ta çok sık rastlar olduk. Peki, bu konuda Facebook ne düşünüyor?

Facebook nefret söylemi konusunda oldukça titiz!

Pek çok Facebook kullanıcısının da bu platform üzerinde yapılan sözlü saldırılardan ciddi anlamda rahatsız olduğunu söylemek mümkün. Bunun için de nefret söylemi barındıran içerikleri engelleyecek mükemmel bir filtre olmasını istiyorlar. Ancak Facebook tüm bu sorunları ortadan kaldırmak konusunda oldukça kararlı.

Elbette bu işi başarmak son derece zor. Zira 2 milyar kullanıcının yazdıklarını ya da paylaştığı içerikleri tek tek incelemek neredeyse imkansız. Bu konuda yapılan yorumlara bakacak olursak Facebook’un nefret söylemlerini engelleme çabası ciddi takdir görüyor ancak pek çok kişi de Facebook’un neden dünyanın düzenleyici olma rolüne büründüğünü anlayamadığını ifade ediyor. Yine de dünyadaki nefret ve şiddet eğilimini azaltmak adına sosyal medya devi güzel bir iş için çalışıyor. Bakalım bu hedefinde başarılı olabilecek mi…

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here