Facebook Şiddet İçeren Videolar İçin Çözüm Peşinde!

Video izlemek için tercih edilen sitelerin en büyük isteği şiddet içeren videolar konusunda bir çözüm bulmak. Facebook da bu noktada büyük bir adım attı.

Dünyanın dört bir yanında yaşanan olaylar internete saniyeler içerisinde düşüyor ve iyi kötü fark etmeden her içeriğe anında ulaşılabiliyor. Bu noktada şiddet içeren birçok videonun da kullanıcılara ulaşması an meselesi oluyor. Ancak ne yazık ki bu şiddet içeren videolar insanlara birçok açıdan zarar verebiliyor ve bazen de şiddete eğilimi artırabiliyor. Özellikle son zamanlarda terör olaylarını düşünecek olursak patlayan bombalar, silahlı çatışmalar ve daha fazlası insanları gerçekten de yıpratabiliyor.

facebook video

İnternet üzerinde hızla yayılan videoları engellemek kesinlikle kolay bir iş değil. Teknoloji her ne kadar gelişmiş olsa da bu içeriklerin tanımlanması ve aşırıya kaçan nitelik taşıdığının saptanması son derece zorlu bir süreç. Bu konuda birçok firma çalışma halinde ancak ne yazık ki bu sorunu çözebilecek teknoloji bugüne kadar mevcut değildi.

Şiddet içeren videolar için çözüm bulundu!

siddet-iceren-videolar

Facebook bu videoların engellenmesi adına harekete geçti ve Counter Extremism Project adı verilen proje ile ilk adımı attı. Kâr amacı gütmeyen proje için birçok önemli kişiden destek alındı. Bu noktada özellikle çocuk pornografisine savaş açmış olan Microsoft’un da projeye destek vermesi dikkat çekici oldu. Bunun yanı sıra Google, YouTube ve Twitter gibi önemli kuruluşlar da Microsoft’un peşinden giderek projeye destek verdiklerini açıkladı.

Bir Google çalışanı, yaptığı açıklamada şiddet içeren videolar ve diğer içeriklerin internet üzerinde son derece hızlı bir şekilde yayıldığı ancak bunun için bir teknolojileri olduğunu belirtti. Yine de kendi teknolojilerine nazaran bu konuda Facebook’un teknolojisinin daha etkili olabileceğine de değindi. Terörizm konusunda U.S Başkanının kıdemli danışmanı olan Lisa Monaco ise Beyaz Saray’ın kesinlikle böyle bir projede firmalara destek olacağını ve internet üzerinde terörizm ya da şiddet içeren her türlü içeriğe karşı savaşacaklarını söyledi.

Şiddet içeren videolar hususunda Facebook’un başlatmış olduğu bu proje tüm dünyadan destek alıyor ve umuyoruz ki proje kısa bir sürede başarılı olur. Zira artık internet küçük çocukların bile kolayca hakim olabildiği bir platform ve bu tür içerikler onları birçok yönden etkileyebilir.

Paylaş
Merve Öziş

Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.