Facebook Messenger

Facebook, anlık mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger’ın bundan böyle daha yüksek çözünürlüklü fotoğrafların gönderilmesini ve alınmasını sağlayacağını açıkladı. Nitekim Facebook Messenger ile gönderilen fotoğraflar, artık daha yüksek çözünürlüklü hali ile transfer edilebilecek.

Facebook 4K fotoğraflara destek vermeye başladı!

Facebook Messenger

Şimdiye kadar Facebook Messenger, 2K çözünürlüğüne yakın 2048×2048 piksel çözünürlüklü görsellere destek sağlıyordu. Yeni güncelleme sonrasında ise bu seviye, 4096×4096 piksel seviyesine çıktı ve sıkıştırma algoritması tarafında iyileştirme gerçekleştirdi.

Facebook Messenger

Özetlemek gerekirse Facebook Messenger, Telegram ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamaları, gönderilen fotoğrafları ve videoları, çeşitli sıkıştırma algoritmaları ile daha küçük boyutlara indiriyor. Bu süreçte boyutlar düşüyor olsa da paralel olarak görüntü kalitesinde de düşüş yaşanıyor.

Her ne kadar söz konusu bu görüntü kalitesinin düşüyor olması devam ediyor olsa da en azından artık 4K yani Ultra HD çözünürlüğündeki fotoğraflar, Messenger tarafından desteklenmeye başlamış oldu. Facebook tarafından “4K görüntüler” olarak lanse edilen bu özellik, iOS ve Android kullanıcıları için sunulacak. İlk etapta her ülkede aktif olmayan bu yeni sistem Fransa, Kanada, Amerika, Avustralya, İngiltere, Singapur, Hong Kong, Japonya ve Güney Kore’de başlamış durumda.

Son olarak hatırlatmak gerekirse yine kısa bir süre önce de Facebook Messenger’ın PayPay desteği kazandığını belirtmekte fayda var.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here