facebook-kuculme

Önümüzdeki yıl Facebook üzerinde daha az zaman harcamaya başlayacağız. Artık bu en popüler sosyal medya platformunda daha az haber, video ve reklam ile karşılaşacağız. Teoriye göre Facebook bizim üzerimizden az para kazanıyor ya da en azından bu oran giderek azalıyor. Bu noktada Facebook küçülme kararı alarak bizleri oldukça şaşırttı.

Geçtiğimiz Perşembe günü firma, platformda daha anlamlı etkileşimleri vurgulama planından bahsetti. Facebook’taki gönderiler kullanıcıların beğeni, yorum ve kendi gönderileri ile bağlantılı olarak kabul edilir. Araştırmacılara göre gönderilere yorum yapıldığında kullanıcılar kendilerini genel anlamda daha iyi hissediyor ve sosyal medyaya karşı daha fazla ilgi gösteriyor.

Facebook küçülme kararı ile ne amaçlıyor?

Facebook’un yapacağı değişiklik biraz küçük gibi görünebilir ancak bireysel olmayan kullanıcıların alt grupları için oldukça önemli sonuçlara neden olacak gibi görünüyor. Siz de hak verirsiniz ki sosyal medya günümüz şartlarında müşterilere ulaşmanın en etkili yoludur. Ancak Mark Zuckerberg’in söylediğine göre bu tarz sayfalar 2018 yılında daha az insana ulaşabilecek. Bu da pek çok işletme ve marka için olumsuz bir gelişme olabilir.

facebook-kuculme

Mark Zuckerberg, söz konusu değişikliği Facebook’un daha fazla önem kazanması için yaptıklarını ifade etti. Ünlü CEO, Facebook üzerinde kullanıcıların birbirleriyle daha sağlıklı ve olumlu etkileşim kurmasını, platformun her kullanıcı için besleyici olmasını istediklerini belirtti. Bunun toplum için uzun vadede büyük yarar sağlayacağına yürekten inandığını da sözlerine ekledi.

Zuckerberg kızları için daha iyi bir Facebook istiyor!

Facebook küçülme kararı ile Haber Kaynağı’nda büyük bir değişiklik yapacak ancak bu değişiklikten sonra neler olacağı şu anda tam olarak bilinmiyor. Daha önce sosyal medya devi pek çok zorlukla mücadele etti ve şu anda da bu hedefte. Zuckerberg’in 2018 yılındaki kişisel hedefi firmayı düzeltmek ve ünlü CEO kızlarının Facebook’un dünya için iyi bir şey olduğunu düşünmesini istiyor.

Özellikle aldatmaca ve propaganda gibi şeyler nedeni ile yıllardır sıkıntı yaşayan Facebook, 2018 yılı itibariyle yepyeni bir sayfa açacak gibi görünüyor. Ancak elbette büyük bir hırs ile yürütülen firmanın aniden aldığı bu küçülme kararı ne kadar işe yarayacak bilemeyiz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here